Teknoloji
Cumhur Torun
29/07/2021 - 17:45

Tinkercad ile İsme Özel Üç Boyutlu Kupa Tasarlayalım

Yaş:
12
Zorluk:
Orta

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad uygulamasını kullanarak üzerinde yazı olan üç boyutlu bir kupa tasarlıyoruz.

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad uygulamasını kullanarak üzerinde yazı olan üç boyutlu bir kupa tasarlıyoruz. Tasarladığınız kupayı üç boyutlu yazıcıda bastırarak kullanabilirsiniz.

Bilmekte Fayda Var!

Tinkercad uygulamasındaki 3D Tasarım işlevinde bulunan “metin halkası” ile istediğimiz yazıları kolay bir şekilde yazabiliyoruz. Fakat bu özellikte oval veya kavisli bir yazı yazmak için harflere istediğimiz eğimi teker teker kendimiz uygulamamız gerekiyor. Şekil Oluşturucu kategorisi içinde yer alan “özel yazı tipi metin halkası” ise yazıları belirlediğimiz çapa sahip daire etrafına oval veya kavisli şekilde yazabilmemizi sağlıyor. Ayrıca bazı şekillerin daha yüksek çözünürlüğe sahip hâlleri Şekil Oluşturucu kategorisinde bulunuyor. Şeklin daha pürüzsüz yüzeye sahip bir hâlinin kullanılması gerekirse bu kategoriye bakılabilir.

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad uygulamasını kullanarak üzerinde “Bilim Genç” yazan üç boyutlu bir kupa tasarlıyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

·       İnternet bağlantısı olan bilgisayar

Ne Yapıyoruz?

 

 

Ne Oldu?

Bu etkinlikte Tinkercad uygulamasındaki 3D Tasarım işlevini kullanarak üzerinde istediğimiz yazıların olduğu üç boyutlu bir kupa tasarladık. Bu sayede farklı geometrik şekilleri birleştirerek yeni üç boyutlu şekiller oluşturabileceğimizi öğrendik. Ayrıca şekillerin daha yüksek kaliteye sahip hâllerini kullanarak daha pürüzsüz yüzeylere sahip üç boyutlu şekiller yaptık.

Siz de hayal gücünüzü kullanarak farklı renklerde ve şekillerde üç boyutlu kupa tasarımları yapabilirsiniz. Tasarladığınız kupaları üç boyutlu yazıcıda bastırarak kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

Yazar Hakkında:

Cumhur Torun
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

 

Teknoloji

Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreyi ilk kim icat etti? Termometreler hangi prensiplere göre çalışır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yeni bilim videomuzda otonom araçların nasıl çalıştığını öğreniyoruz.