Dünya ve Yaşam
Elif Ebren Kaya
03/05/2021 - 15:45

Fotoğraflar Köşesinde Mayıs Ayının Konusu "Günün Altın Saatleri"

Bilim Genç olarak tam kapanmanın başladığı bu günlerde evde vakit geçirirken objektiflerinizi “günün altın saatleri”ne odaklanmanızı istiyoruz.

Fotoğrafçılıkta kullanılan bir terim olan “altın saat” (“Sihirli saat” olarak da bilinir.), Güneş’in doğuşundan sonraki ve batışından hemen önceki yaklaşık bir saatlik zaman dilimine verilen isimdir. Bu vakitlerde güneş ışınları yeryüzüne daha yatay açıyla ulaşır ve gökyüzü turuncu tonlara boyanır.

Biz de Bilim Genç olarak tam kapanmanın başladığı bu günlerde evde vakit geçirirken objektiflerinizi “günün altın saatleri”ne odaklanmanızı istiyoruz. Örneğin pencerenizden gün doğumu ya da gün batımı manzaralarının fotoğrafını çekebilir veya altın saatlerin evinizin içindeki yansımalarını fotoğraflayabilirsiniz.

Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #GününAltınSaatleri etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Dünya ve Yaşam

Bu etkinliğimizde origami frizbi yapıyoruz.

Volkanlar dünyayı ve insanlık tarihini şekillendiriyor. Peki, volkanlar hakkında neler biliyoruz?