Dünya ve Yaşam
Dr. Bülent Gözcelioğlu
28/03/2016 - 11:01

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi Rotası

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi kapsamında ilk olarak 28 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde...

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi kapsamında ilk olarak 28 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Antarktik Antlaşmalar Sistemi (ATS) hakkında hukuki bilgiler, Antarktika’daki zorlayıcı çevre koşullarında davranış ilkeleri, sağlık önlemleri ve temel ilkyardım bilgisi konularında eğitim alacağız.

Ertesi gün yani 29 Mart’ta İstanbul’dan ayrılarak uçakla Arjantin’in başkenti Buenos Aires’se gideceğiz. Burada, Antarktika Antlaşması Sekreteryası’nı ziyaret edip görüş alışverişi yapacağız. Daha sonra Antarktika iklimine uyum sağlayabilmek için Güney Amerika’nın en ucundaki şehir olan Ushuaia’ya uçacağız.

Ushuaia’da iki gün kaldıktan sonra 2 Nisan’da şehirle aynı adı taşıyan buzkıran gemisi ile Antarktika’ya doğru deniz yolculuğuna başlayacağız. 85 metrelik bu araştırma gemisiyle ilk olarak Antarktika’daki araştırma üslerinin çoğunluğunun bulunduğu Peninsula’ya ulaşmayı planlıyoruz. Ukrayna’nın araştırma üssü de bu bölgede yer alıyor. Antarktika Bilim Seferi boyunca çoğunlukla bu bölge ve çevresinde araştırmalar yapacağız.

class=attr__format__media_original

Ekibimiz farklı bilim dallarında uzmanlaşmış araştırmacılardan oluşuyor. Bu sayede gezi kapsamında buzullar, okyanus, çevre kirliliği ve iklim değişikliği, deniz canlıları, biyoçeşitlilik gibi farklı alanlarda araştırmalar yapmayı planlıyoruz.

Yaklaşık 15 gün Beyaz Kıta'da kaldıktan sonra uzun bir gemi yolculuğuyla Arjantin’in Mar del Plata şehrine ulaşacağız. Daha sonra Buenos Aires üzerinden Türkiye’ye döneceğiz.

class=attr__format__media_original

Dünya ve Yaşam

Gerçek hayatta insanların bilinçaltındaki bilgiler öğrenilebilir mi? 

Çok düşük ve yüksek sıcaklıklar, yüksek enerjili radyasyon, vakum ortamı… Uzay koşulları insanlar ve diğer canlılar için hayli zorlayıcı. Ancak bir canlı var ki bu zorlayıcı koşullarda hayatta kalma becerisine sahip: su ayısı.