Dünya ve Yaşam
Mehmet Sığırcı
29/11/2021 - 16:57

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ve 2. Kutup Şenliği Başlıyor

Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı bu yıl 30 Kasım’da, Kutup Şenliği ise 1 Aralık’ta gerçekleştiriliyor. 

TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) tarafından düzenlenen 5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı, 30 Kasım 2021 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde, 2. Kutup Şenliği ise 1 Aralık 2021 tarihinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştiriliyor.

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı

30 Kasım’daki Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı, hem Kuzey Kutbu hem de Güney Kutbu’nda çeşitli bilimsel çalışmalar yapmış veya yapmak isteyen araştırmacıları bir araya getirecek. Organizasyon araştırmacılar, akademisyenler ve öğretmenlere yönelik düzenlense de lisans ve lisansüstü öğrencileri de etkinliğe katılabiliyor.

Çalıştayda 5 ayrı salonda eş zamanlı gerçekleştirilecek 14 oturumda iklim değişikliğinin kutuplar ve çevremiz üzerindeki etkileri değerlendirilecek. 

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’nın programına ulaşmak için tıklayın.

2. Kutup Şenliği 

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Kutup Şenliği’nde ise kutuplar konusunda araştırma yapan farklı alanlardan bilim insanları, öğretmenler ve öğrencilerle (özellikle ilkokul, ortaokul ve lise) bir araya gelerek tecrübelerini aktaracak. Şenlik kapsamında düzenlenecek seminerler ve çeşitli etkinlikler ile gençlerin kutup ve iklim konularında eğitim ve farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanıyor.

Şenlik kapsamında TÜBİTAK destekli bilim merkezleri ve DENEYAP Teknoloji Atölyeleri tarafından “Kardan Adam Yapıyorum”, “Eriyen Buzullar”, “Okyanusun Nefesi”, “Deniz Kabuğunun İncelenmesi”, “İglo Yapımı” gibi çok sayıda etkinlik ve atölye çalışması gerçekleştirilecek. Ayrıca katılımcılar TÜBİTAK 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması Sergisi, Van’dan Kutuplara Yağlı Boya Sergisi ve Türk Bilim İnsanları Tarafından Kutuplarda Çekilmiş Fotoğraf Sergisi’ni ziyaret edip sanal gerçeklik gözlüğü, üç boyutlu etkileşim alanı ve yeşil sahne ile fotoğraf çekimi sayesinde kendilerini kutuplarda hissettirecek birçok etkinliği deneyimleyebilecekler. Ayrıca TÜBİTAK tarafından yayımlanan, Kaptan Sinan Yirmibeşoğlu’na ait “Kutup Seferleri” adlı etkinlik ve macera dolu kitap da şenliğe bilgi ve neşe katacak.

2.000’in üzerinde ziyaretçinin katılması beklenen 2. Kutup Şenliği’nin etkinlik programına ulaşmak için tıklayın.

Dünya ve Yaşam

Antarktika’daki Weddell Denizi’nde, bugüne kadar bilinen en büyük balık üreme kolonisi keşfedildi.

Ege, Pamukkale ve Muğla Sıtkı Koçman üniversitelerinden dört araştırmacı, Muğla’da doğal olarak yetişen yeni bir bitki türü keşfetti.