Dünya ve Yaşam
Mehmet Sığırcı
02/09/2021 - 09:30

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ve 2. Kutup Şenliği Kayıtları Başladı

Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı bu yıl 30 Kasım’da, Kutup Şenliği ise 1 Aralık’ta TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek. Kayıtlar 1 Eylül 2021 tarihi itibarıyla alınmaya başlandı.

Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) tarafından düzenlenen Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’nın beşincisi 30 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştiriliyor. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Kutup Şenliği ise 1 Aralık 2021 tarihinde düzenleniyor. Her iki etkinliğin de TÜBİTAK MAM Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı

30 Kasım’daki Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’nda hem Kuzey Kutbu hem de Güney Kutbu’nda çeşitli bilimsel çalışmalar yapmış veya yapmak isteyen araştırmacılar bir araya gelecek. Organizasyon araştırmacılar, akademisyenler ve öğretmenlere yönelik düzenleniyor. Ayrıca lisans ve lisansüstü öğrencileri de etkinliğe katılabiliyor.

Çalıştayda ayrıca ülkemizin ve tüm dünyanın karşı karşıya olduğu doğal felaketlerin değerlendirileceği ve Ağustos 2021’de yayınlanan Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporunun da ele alınacağı iklim paneli düzenlenecek.

2. Kutup Şenliği 

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Kutup Şenliği’nde ise kutuplar konusunda araştırma yapan farklı alanlardan bilim insanları, öğretmenler ve öğrencilerle (özellikle ilkokul, ortaokul ve lise) bir araya gelerek tecrübelerini aktaracak. Şenlik süresince düzenlenecek sergiler, oyunlar, belgesel gösterimleri gibi çeşitli etkinlikler ile gençlerin kutup ve iklim konularında eğitim ve farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanıyor.

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ve 2. Kutup Şenliği ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

Dünya ve Yaşam

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 133 milyon yıl önceki Weissert Olayı sırasında atmosferdeki karbondioksit miktarının azalması nedeniyle Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığının 3 °C düştüğünü gösteriyor.

Su altında mekanik hareketleri elektriğe dönüştürebilen bir cihaz geliştirildi.