Sosyal Bilimler
Görkem Saylam
27/05/2015 - 16:46

Ayakta Kullanılan Sıralar

Texas A&M Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre ayakta kullanılan sıralarda ders dinleyen öğrenciler oturaklı sıralardaki öğrencilere göre derse daha iyi odaklanıyor.

Texas A&M Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre ayakta kullanılan sıralarda ders dinleyen öğrenciler oturaklı sıralardaki öğrencilere göre derse daha iyi odaklanıyor. International Journal of Health Promotion and Education’da yayımlanan çalışmada 4. sınıfa devam eden 300 öğrenci derse katılma ve derse karşı ilgisiz davranışlar gösterme gibi değişkenler kullanılarak incelendi. Sonuçlar ayakta kullanılan sıralarda ders dinleyen çocukların oturaklı sıralarda ders dinleyenlere göre derse %12 oranında daha fazla katıldığını gösteriyor. Araştırmacılar bu durumu, basit fiziksel hareketlerin beynimizdeki bilişsel düşünmeyi uyararak dikkatimizi artırması şeklinde yorumluyor. Ayakta ders dinlemek çocuklarda obezitenin önlenmesinde de faydalı olabilir. Daha önce yapılan araştırmalar, ayakta ders dinleyen öğrencilerin oturanlara oranla %15 oranında daha fazla kalori harcadıklarını göstermişti.

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.