Dünya ve Yaşam
Dr. Tuba Sarıgül
17/02/2021 - 17:30

Bütün Dinozor Türleri Aynı Dönemde mi Yaşadı?

Dinozorların Mesozoyik Zaman’da yani günümüzden yaklaşık 252-66 milyon yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor. Ancak bütün dinozor türleri aynı anda yaşamadılar.

66 milyon yıl önce çapı 10-80 kilometre arasında olduğu tahmin edilen bir asteroit yeryüzüne çarptı. Çarpışma sonucu bugün Meksika’daki Yucatan Yarımadası’nda bulunan Chicxulub Krateri oluştu. İlk oluştuğunda çapı 180 kilometre olduğu tahmin edilen kraterin günümüzde büyük kısmı suyun altında. Uçabilen dinozorların dışındaki tüm dinozor türlerinin bu çarpışmadan sonra yok olduğu düşünülüyor.

Dinozorların Mesozoyik Zaman’da (günümüzden yaklaşık 252-66 milyon yıl önce) yaşadığı tahmin ediliyor. Ancak bütün dinozor türleri aynı anda yaşamadılar.

Mesozoyik Zaman, bilim insanları tarafından üç döneme ayrılıyor: 252-201 milyon yıl önce yaşanan Triyas Dönemi, 201-145 milyon yıl önce yaşanan Jura (Jurassic) Dönemi ve 145-66 milyon yıl önce yaşanan Kretase Dönemi. Bu üç dönemde farklı dinozor türleri varlıklarını sürdürdü.

Bilinen en eski dinozor türlerinden biri olan Coelophysis’in 225-190 milyon yıl önce yani Geç Triyas Dönemi’nde yaşadığı tahmin ediliyor.

Hızlı ve çevik bir dinozor olan Coelophysis, küçük sürüngenler ve böceklerle besleniyordu.

Triyas Dönemi’nde yeryüzünde Pangea isimli tek bir süperkıta vardı. Dinozorlar bu kıtanın geneline yayılmış durumdaydı. Triyas Dönemi’nin sonuna doğru güçlü volkanik patlamalar ve depremler sonucu süperkıta parçalanmaya başladı. Böylece bazı dinozor türleri yok olurken bazı dinozor türleri de yeryüzünün farklı bölgelerine dağıldı.

Jura Dönemi’nde yaşayan ve otobur bir dinozor olan Stegosaurus’un soyu ise günümüzden 145 milyon yıl önce yok oldu.

Büyük ve yavaş hareket eden bir dinozor türü olan Stegosaurus, kendini yırtıcılardan üzerinde sivri çıkıntılar bulunan kuyruğu sayesinde koruyordu.

En bilinen dinozor türlerinden biri olan Tyrannosaurus ise günümüzden 68-66 milyon yıl önce Geç Kretase Dönemi’nde yaşadı. Etobur bir dinozor olan Tyrannosaurus tüm zamanların en korkutucu hayvanlarından biri.

Bir aslandan üç kat daha güçlü olan Tyrannosaurus’un her biri 20 santimetre uzunluğunda 66 dişi vardı.

Kaynaklar:

 

Dünya ve Yaşam

Bilim Genç olarak tam kapanmanın başladığı bu günlerde evde vakit geçirirken objektiflerinizi “günün altın saatleri”ne odaklanmanızı istiyoruz.

Bu etkinliğimizde origami frizbi yapıyoruz.