Sağlık
Fatma Gönen
13/07/2022 - 09:00

Enflamasyonu Azaltan Besinler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde enflamasyonu önlemeye yardımcı olan besinler hakkında bilgi veriyor.

Enflamasyon; vücudunun zararlı patojenlere, kimyasal maddelere veya yaralanmalara karşı verdiği bağışıklık tepkisidir. Akut yani kısa süreli enflamasyon vücudumuzda aniden ortaya çıkan bir hasar nedeniyle, örneğin parmağımızı kestiğimizde, bağışıklık sistemimiz bağışıklık hücreleri ile yaralanmayı iyileştirmek için harekete geçtiğinde ortaya çıkar. İyileşme sürecinde yaranın etrafındaki alan kırmızıya dönebilir, ağrı veya şişlik oluşabilir. Ancak iyileşme sürecinin sonunda enflamasyon azalır ve hasarlı dokular normale döner. Kronik yani uzun süreli enflamasyon ise genellikle vücudumuzda bağışıklık tepkisinin ortaya çıkmasına yol açacak herhangi bir etken olmamasına rağmen meydana gelir. Kronik enflamasyon DNA’nın hasar görmesine; diyabet, kalp-damar hastalıkları veya kanser gibi sorunlara yol açabilir. 

Nedenleri tam olarak anlaşılamasa da bazı yaşam tarzı şekilleri enflamasyonu teşvik edebiliyor. Bunun yanı sıra bazı besinlerin enflamasyon önleyici özelliği bulunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde enflamasyonu önlemeye yardımcı olan besinler hakkında bilgi veriyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, YouTube, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için kanallarımızı takip edebilirsiniz.

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google
 
Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Fatma Gönen
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlık

Yürümek sağlığımız için önemli bir aktivite. Yavaş yürümek yerine tempolu yürüyüşü tercih edenlerdenseniz size güzel bir haberimiz var: Tempolu yürüyüşün biyolojik yaşlanmayı yavaşlattığı belirlendi.

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Tercih süreci 5 Ağustos’a kadar devam edecek. Biz de Bilim Genç olarak bu süreçte günümüzde popüler olan bölümlerden birkaçını sizlere tanıtacağız. Bilim Genç’i takip etmeyi unutmayın!