Sosyal Bilimler
Bilim Genç
01/10/2020 - 15:37

Fotoğraflar Köşesinde Ekim Ayının Konusu “Optik Yanılsamalar”

Ekim ayında objektiflerinizi çevrenizde fark ettiğiniz ya da kendi oluşturduğunuz optik yanılsamalara odaklamanızı istiyoruz

Renk, ışık, desen ya da yakınlık ve uzaklık ilişkileri gibi farklı teknikler kullanılarak nesnelerin görüntüsü ile gerçek durumları arasında fark oluşturulabilir. Bu durum optik yanılsama olarak isimlendirilir. Optik yanılsamalar sayesinde beynin gerçeklik algısı değiştirilebilir. Örneğin çok uzaktaki bir bulutu kameraya belirli bir uzaklıktan tutulan dondurma külahı ile birleştirdiğinizde bulut sanki bir dondurmaymış gibi görünebilir ve böylece aslında gerçekte çok uzaktaki bulut çok yakınmış gibi algılanabilir.

Biz de Bilim Genç olarak ekim ayında objektiflerinizi çevrenizde fark ettiğiniz ya da kendi oluşturduğunuz optik yanılsamalara odaklamanızı istiyoruz. Örneğin çevrenizde bulunan, gerçekte çok uzaktaki nesneleri yakındaymış gibi ya da çok yakındaki nesneleri uzaktaymış gibi fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca renk, ışık ve desenler kullanarak farklı optik yanılsamalar oluşturabilirsiniz.

Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #OptikYanılsamalar etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

 

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.