Fizik-Kimya-Matematik
Bilim Genç
01/11/2020 - 09:30

Fotoğraflar Köşesinde Kasım Ayının Konusu “Işık ve Gölge”

Kasım ayında objektiflerinizi çevrenizde fark ettiğiniz ya da kendi oluşturduğunuz gölgelere odaklamanızı istiyoruz.

Işık… Güneş ışığı Dünya’nın aydınlanmasını sağlarken yapay ışık kaynakları geceleri çevremizi aydınlatır. Işık, çevremizi aydınlatmanın yanı sıra gölgelerin oluşmasını da sağlar.

Gölge… Güneş’ten Dünya’ya ulaşan ışık doğrusal bir yolla yayılır. Işık yayıldığı bu yol üzerinde saydam olmayan bir cisim ile karşılaştığında cismin diğer yönüne geçemez ve ışığın aydınlatamadığı kısım karanlık olarak görünür. Buna gölge denir.

Gölge ışığın geldiği açıya göre farklı şekillerde oluşabilir. Örneğin sabit bir noktada durduğumuzda Güneş’in doğuşundan batışına kadar gölgemizin yönünün değiştiğini, boyunun uzadığını ve kısaldığını gözlemleriz. Bunun sebebi Dünya’nın kendi etrafında dönmesi sonucu güneş ışınlarının geliş açısının değişmesidir.

Biz de Bilim Genç olarak kasım ayında objektiflerinizi çevrenizde fark ettiğiniz ya da kendi oluşturduğunuz gölgelere odaklamanızı istiyoruz. Örneğin çevrenizde bulunan bir ağacın, mimari bir yapının ya da farklı nesnelerin gölgelerini fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca ışığı kullanarak kendiniz de farklı şekillerde gölgeler oluşturabilirsiniz.

Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #IşıkveGölge etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

 

 

Fizik-Kimya-Matematik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde sütün yapısını değiştiren etkenleri inceleyip enzimlerin işleyişini öğreniyoruz.

Bir grup araştırmacı, verimliliği neredeyse %50’ye varan güneş gözeleri üretmeyi başardı.