Sosyal Bilimler
Bilim Genç
02/02/2021 - 12:45

Fotoğraflar Köşesinde Şubat Ayının Konusu “Üçler Kuralı”

Şubat ayında objektiflerinizi üçler kuralını kullanarak çektiğiniz fotoğraflara odaklamanızı istiyoruz.

Kompozisyon, farklı ögelerin uyumlu biçimde bir araya getirilerek anlamlı bir bütün oluşturulması olarak tanımlanabilir. Fotoğrafçılıkta kompozisyon ise, fotoğrafı çekilecek objelerin kadraj içerisinde fotoğrafa bakan insanların gözüne hoş gelecek şekilde seçilmesi, düzenlenmesi ve yerleştirilmesidir. Denge, uyum, ritim ve derinlik fotoğrafta kompozisyon oluşturmak için kullanılan en önemli ögelerdendir. İyi bir kompozisyon oluşturabilmek içinse bu ögelerin doğru kullanılmasını sağlayan belirli kurallar vardır. Bu kurallar çekilen fotoğrafların daha anlamlı olmasını ve göze hitap etmesini sağlar. Üçler kuralı bu kurallardan biridir.

Üçler kuralı, fotoğraftaki ana objelerin insan gözünün ilk bakışta dikkat ettiği noktalara konumlandırılmasıdır. Bunun için kadrajın hayali olarak iki yatay ve iki dikey çizgi ile eşit aralıklarla bölünmesi ve çizgilerin kesişim noktalarına fotoğrafın ana ögelerinin yerleştirilmesi gerekir. Oluşan dört kesişim noktası, insan gözünün bir fotoğrafta dikkat ettiği ilk noktalardır. Bu noktalara fotoğrafçılıkta ilgi noktaları da denir. Göz fotoğrafa baktığında beyin ilk önce bu noktalara odaklanır. Bu sayede gözü yormadan fotoğraftaki ana objelere ilgi çekilir. Üçler kuralında ögeler kesişim noktalarının olduğu çizgiler üzerine dikey ya da yatay olarak yerleştirilebilir.

Üçler kuralı kullanılmayan (soldaki) ve kullanılan (sağdaki) bir fotoğraf

Biz de Bilim Genç olarak şubat ayında objektiflerinizi üçler kuralını kullanarak çektiğiniz fotoğraflara odaklamanızı istiyoruz. Bunun için evinizde kendi oluşturduğunuz kompozisyonları üçler kuralı ile çekebilirsiniz.

Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #ÜçlerKuralı etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

Sosyal Bilimler

Londra Kolej Üniversitesinden bir grup arkeolog, Stonehenge’in önce Galler’de dikildikten sonra sökülüp İngiltere’ye taşındığını öne sürüyor.

Sevgili gençler, geçen ay size ünlü ABD’li kurgucu William Shinkman’ın aşağıdaki problemini sormuştuk.