Uzay
Prof. Dr. Levent Kurnaz
24/11/2021 - 15:10

Gök Adamızdaki Yıldız Türleri

Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde gök adamızdaki farklı tür yıldızların özelliklerinden bahsediyor.

Yıldızlar yakıt olarak önce çekirdeklerindeki hidrojeni, daha sonra da helyum ve daha ağır elementleri kullanır. Hidrojeni tüketip helyum ve daha ağır elementleri yakmaya başlayan yıldızların hacimlerinde büyük değişiklikler olmaya başlar. Güneş ise şu an yakıt olarak hidrojen tüketiyor. Bu yüzden Güneş’i sakin bir yıldız olarak tanımlayabiliriz. Güneş’in bu özelliği Dünya’nın yaşanabilir bir gezegen olmasına imkân sağlıyor. Gök adamızda ise Güneş’ten çok daha büyük veya çok daha küçük birçok yıldız bulunuyor.

Peki gelecekte bir gün yeterli teknolojiye sahip olursak Dünya’ya yakın hangi yıldızları araştırmalıyız? Hangi tür yıldızlar yaşanabilir gezegenleri barındırıyor olabilir? Bu yıldızlar gök adamızdaki diğer yıldızlardan hangi özellikleri ile ayrılıyor? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için kanallarımızı takip edebilirsiniz.

 
 
 
Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Prof. Dr. Levent Kurnaz
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Uzay

Güneş’in bugüne kadar elde edilebilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğrafları yayınlandı.

James Webb Uzay Teleskobu otuz yıl aradan sonra Neptün’ün halkalarını net biçimde görüntüledi.