Uzay
Doç. Dr. Selçuk Topal
22/08/2022 - 18:02

James Webb Uzay Teleskobu’nun Elde Ettiği Görüntüler Bize Neler Söylüyor?

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde James Webb Uzay Teleskobu tarafından elde edilen ilk detaylı görüntüleri anlatıyor.

25 Aralık 2021 tarihinde uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, 12 Temmuz 2022 tarihinde uzaydan elde ettiği ilk detaylı görüntüleri Dünya’ya ulaştırdı. Bu görüntüler arasında Karina Bulutsusu, Güney Halka Bulutsusu (NGC 3132), Stephan Beşlisi ve SMACS 0723 Gök Ada Kümesi yer alıyor. Teleskop ayrıca elde ettiği verilerle bir ötegezegen olan WASP-96 b’nin atmosferinde su buharı olduğunu da tespit etti.

Peki bu görüntüler evren hakkında bize neler anlatıyor? James Webb Uzay Teleskobu’nun neler keşfetmesi bekleniyor? Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, YouTube, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için kanallarımızı takip edebilirsiniz.

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google
 
Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Doç. Dr. Selçuk Topal
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fizik Bölümü

Uzay

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Ay’a tekrar insan göndermeyi ve Ay’da kalıcı bir üs kurmayı planlayan Artemis görevi hakkında bilgi veriyor.

Güneş sisteminde başıboş dolaşan çok sayıda gök taşı var. Bu gök taşlarının bazıları gelecekte bir gün Dünya’ya çarpabilir ve büyük yıkımlara sebep olabilir.