Sosyal Bilimler
Nurulhude Baykal
18/06/2018 - 13:38

Kâğıt Sanatı Bilim İnsanlarına İlham Veriyor

Bilim dünyasında yeni keşifler yapmak için hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteren bir çalışma Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden geldi. Dr. Ruike Zhao, Japon kâğıt sanatlarından biri olan kirigamiden ilham alarak esnek yüzeylere yapıştırılan bantlar için bir çözüm üretti. Kirigami, kâğıdın katlanıp üzerinde kesikler açılarak biçimlendirildiği bir sanat dalı.

Dr. Ruike Zhao, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Bilim dünyasında yeni keşifler yapmak için hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteren bir çalışma Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden geldi. Dr. Ruike Zhao, Japon kâğıt sanatlarından biri olan kirigamiden ilham alarak esnek yüzeylere yapıştırılan bantlar için bir çözüm üretti. Kirigami, kâğıdın katlanıp üzerinde kesikler açılarak biçimlendirildiği bir sanat dalı.

Diz ve dirsek gibi oynar eklemlere yapıştırılması gereken ısı ve yara bantları, biz eklemlerimizi hareket ettirdikçe yerinden çıkar. Dr. Zhao ve arkadaşlarının ürettiği kauçuk benzeri zar, üzerindeki küçük kesikler sayesinde yapıştığı yüzeye daha iyi tutunabiliyor. Araştırmacılar ürettikleri zarı gönüllü bir deneğin dizine yapıştırdıktan sonra her bükülmede zardaki kesiklerin gerekli yerlerde açılıp baskıyı azalttığını ve böylece zarın tamamının deriden çıkmasının engellendiğini gözlemledi.

Araştırmacılar, çalışmalarının potansiyel kullanım alanlarını ortaya çıkarmak için, kirigami motifli yara bandı ve ısıtıcı kablo yerleştirilmiş ısı bandı ürettiler. Bununla birlikte, ışık yayan diyotların bulunduğu giyilebilir bir elektronik zar da tasarladılar. Böylece, yaptıkları tasarımın bükülebilir ve giyilebilir elektronik malzemelerden tıbbi bantlara geniş bir kullanım alanı olduğunu ortaya koydular.

Tasarım olarak basit görünen bu çalışma, gündelik hayatta karşılaştığımız sorunlara çözüm ararken hayal gücümüzle deneyimlerimizden nasıl faydalanabileceğimizi göstermesi bakımından dikkate değer.

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.