Dünya ve Yaşam
İbrahim Özay Semerci
27/10/2014 - 11:13

Kan Grubu Türü ve Hafıza Kaybı

Neurology isimli dergide yayımlanan bir çalışmaya göre AB kan grubuna sahip kişilerin ilerleyen yıllarda hafıza kaybı yaşaması daha olası. Çalışmada AB kan grubuna sahip insanların bilişsel bozukluklar ve hafıza kaybı yaşama ihtimallerinin diğer kan gruplarına sahip kişilere göre %82 daha fazla olduğu bulundu.

Neurology isimli dergide yayımlanan bir çalışmaya göre AB kan grubuna sahip kişilerin ilerleyen yıllarda hafıza kaybı yaşaması daha olası. Çalışmada AB kan grubuna sahip insanların bilişsel bozukluklar ve hafıza kaybı yaşama ihtimallerinin diğer kan gruplarına sahip kişilere göre %82 daha fazla olduğu bulundu. Bu sorunlar zamanla bunamaya (demans) dönüşebiliyor. 30.000’den fazla kişinin ortalama olarak 3-4 yıl boyunca izlendiği daha büyük bir araştırmanın parçası olan çalışmada, başlangıçta bilişsel bozukluk veya hafıza kaybı yaşamayan, ancak daha sonra bu rahatsızlıklara yakalanan 495 kişi ile bu sorunların ortaya çıkmadığı 587 kişi karşılaştırıldı. Vermont Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktor Mary Cushman “Önceki pek çok çalışma yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve diyabetin bilişsel bozukluk ve bunama riskini artırdığını gösteriyor ancak biz çalışmamızda daha çok, kan grubu türü ile bilişsel bozukluk arasındaki ilişkiye yoğunlaştık” diyor. Uzmanlar çalışmaları esnasında kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktör VIII proteinini de araştırdı. Çalışmada AB kan grubuna sahip insanların faktör VIII ortalamasının diğer kan gruplarına sahip kişilerden yüksek olduğu ve buna bağlı olarak bilişsel bozukluk ve hafıza kaybı yaşama ihtimallerinin de diğer insanlara göre %24 daha fazla olduğu görüldü.

 

Dünya ve Yaşam

Beş yıl önce bugün nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı, ne yediğinizi veya ne giydiğinizi hatırlıyor musunuz?

Sinir hücreleri sadece elektriksel ve kimyasal uyaranlara değil aynı zamanda basınç, titreşim gibi mekanik uyaranlara da tepki verir. Örneğin dokunma ve duyma, duyuların nöronların mekanik etkenlere tepki vermesinin sonucu gerçekleşir.