Uzay
Prof. Dr. Levent Kurnaz
25/08/2021 - 17:13

Manyetik Alan Yaşanabilir Gezegenler İçin Neden Önemli?

Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde manyetik alanın yaşanabilir gezegenler için neden önemli olduğunu anlatıyor.

Bir gezegenin yaşanabilir olması için sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri, etrafında yeterli büyüklükte manyetik alan oluşturmasıdır. Peki manyetik alan bir gezegenin yaşanabilir olması için neden önemli? Bir gezegenin etrafında manyetik alan oluşturabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir? Güneş sistemindeki hangi gezegenlerin manyetik alanı var? Gezegenlerden başka gök cisimleri de manyetik alana sahip olabilir mi? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve kanallarımızı takip ederek güncel içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

 

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Prof. Dr. Levent Kurnaz
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Uzay

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japon Uzay Ajansı (JAXA) tarafından 2018’de uzaya fırlatılan BepiColombo uzay aracı, Merkür’ü yakından fotoğrafladı.

Gözlemler Plüton’un atmosferindeki gazların, cüce gezegen Güneş’ten uzaklaştıkça, yoğunlaşarak yüzeyde biriktiğini gösteriyor.