Teknoloji
Bilim Genç
18/02/2015 - 10:11

Mıknatısla Hareket Eden Oyuncak Araba

Yaş:
12
Zorluk:
Kolay

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinlikte mıknatısla hareket eden bir oyuncak araba tasarlayıp mıknatısların özelliklerini anlamaya çalışacağız.

Mıknatıslar gözle görülemeyen manyetik alan üreten malzemelerdir. Mıknatıslar demir, nikel, kobalt gibi metalleri çeker; bakır, alüminyum gibi bazı metallere ve metal olmayan cisimlere ise etki etmezler. Mıknatıslarda kuzey (N) ve güney (S) olmak üzere iki kutup bulunur. Zıt kutuplar birbirini çeker, aynı kutuplar birbirini iter. Etkinliğin sonundaki videoda neodyum mıknatısların çekme ve itme kuvvetlerini görebilirsiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 8 adet süper neodyum mıknatıs
  • Karton kutu kapağı
  • 3 mm çapında, 20 cm uzunluğunda tahta çubuk
  • Makas
  • 4 adet oyuncak tekerlek (tahta çubuklar bu tekerleklerden geçebilmeli)
  • Koli bandı veya küçük boy bant
  • Silikon tabancası ve yapıştırıcı

class=attr__format__media_original

Etkinliğin yapılışı:

1- İlk önce karton kutu kapağını fotoğraftaki gibi katlayıp bantla yapıştıralım. Bu yapı arabamızın gövdesini oluşturacak.

class=attr__format__media_original

2- Şimdi, arabamızın tekerleklerini takalım. 20 cm uzunluğundaki tahta çubuğu makas yardımı ile iki parça olacak şekilde keselim. Tahta çubukları arabanın gövdesine geçirelim. Tekerlekleri takarken arabanın gövdesinin yere değmemesine ve ön ve arka taraftaki tahta çubukların birbirine paralel olmasına dikkat edelim.

class=attr__format__media_original

class=attr__format__media_original

3- Tekerleklerimizi tahta çubuklara silikon tabancası yardımıyla yapıştırarak sabitleyelim ve kuruması için biraz bekleyelim. Silikon sıcak olduğu için elimizi yakmamaya özen gösterelim. Arabamızın ön ve arka tarafını, küçük karton parçalarını o kısımlara bantlayarak kapatalım.

class=attr__format__media_original

4- Dört neodyum mıknatısı birbirine tutturup arabanın gövdesinin üzerine bantlayalım.

class=attr__format__media_original

5- Mıknatısların fark edilmemesi için karton kutu parçaları ile bandı kullanarak bir kabin yapalım ve arabamızın gövdesine sabitleyelim. Arabamız artık yola çıkmaya hazır. Şimdi, diğer dört mıknatısı birleştirip kutupları da ayarlayarak arabamızı hareket ettirebiliriz.

class=attr__format__media_original

6- Mıknatısları fotoğrafta görüldüğü gibi gömleğimizin içine yapıştırıp saklayabilir ve arabamızı hareket ettirirken arkadaşlarımızı şaşırtabiliriz.

class=attr__format__media_original

Teknoloji

Siber güvenlik uzmanları, bilgi sistemlerindeki verileri yetkisiz erişimden, yasa dışı kopyalamadan ve hırsızlıktan koruyan kişilerdir. Peki siber güvenlik uzmanları hangi özelliklere sahiptir?

ABD’li mucit Elisha Otis, gerektiğinde devreye girerek kabinin düşmesini engelleyecek bir emniyet freni icat ederek asansörleri insanlar için güvenli hâle getirdi.