Skip to content Skip to navigation

Nisan Ayının Gök Olayları

Dr. Tuba Sarıgül
01/04/2020 - 14:23

Akşam Yıldızı Nisan Ayında Akşamları “Tek Başına”

Nisan ayında Güneş’in batışından sonra gökyüzünde çıplak gözle görülebilen tek gezegen Venüs. Jüpiter ise Güneş’in doğuşundan yaklaşık üç buçuk saat önce doğu-güneydoğu ufkundan doğuyor. Jüpiter’i yaklaşık yarım saat sonra sırasıyla Satürn ve Mars izliyor.

Mart ayının son gününde Mars ve Satürn birbirine yakın görünümdeydi. Bu nedenle nisan ayının ilk günlerinde Mars ve Satürn’ü Güneş’in doğuşundan önce Jüpiter’in yakınlarında bir arada görebilirsiniz. Bu tarihler, iki gezegenin renklerini karşılaştırmak için hayli uygun bir zaman.

Ayın ilerleyen günlerinde ise Mars ve Satürn birbirinden yavaş yavaş uzaklaşıyor. Ayın ortasından sonra Mars’ı Oğlak Takımyıldızı’nda, Satürn ve Jüpiter’i ise Yay Takımyıldızı’nda bulabilirsiniz.

 

Venüs ve Yedi Kız Kardeş Bir Arada

Nisan ayı gökyüzü fotoğrafçılığına ilgi duyanlara Venüs ve Ülker Açık Yıldız Kümesi’ni (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) birlikte fotoğraflama imkânı sunuyor. Venüs nisan ayının ilk günlerinde Ülker Açık Yıldız Kümesi’nin çok yakınından geçiyor. Ülker Açık Yıldız Kümesi binlerce yıldızın kütleçekim etkisiyle birbirine bağlı olduğu bir yıldız kümesi. Ülker Açık Yıldız Kümesi’nin en parlak yıldızları -örneğin Alcyone, Atlas, Electra, Maia, Merope, Pleione ve Taygeta- ışık kirliliğinden uzak bir yerde ve berrak bir gökyüzünde çıplak gözle görülebiliyor. Venüs’ü 3 Nisan akşamı Merope’un, 4 Nisan’da ise Atlas’ın yakınında bulabilirsiniz.

2020’nin En Büyük Dolunayı

7 Nisan, Ay’ın 2020 yılı içinde Dünya’ya en yakın konumda olduğu tarih. Bu tarihte Ay ve Dünya arasındaki mesafe 356.910 km. Dolayısıyla 8 Nisan’da 2020’nin en büyük dolunayını izleyebilirsiniz. 20 Nisan’da ise Ay yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en uzak konumda. Bu konumdayken iki gökcismi arasındaki mesafe 406.435 km.

15 Nisan’da sondördün evresindeki Ay’ı, Satürn’ü ve Jüpiter’i bir arada görebilirsiniz. Ay, bir gün sonra Mars ile yakın görünümde. 26 Nisan’da ise hilal şeklindeki Ay, Venüs ve Boğa Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Aldebaran ile bir arada görülebilir.

Çalgı (Lyrids) göktaşı yağmuru, gözlenebilecek göktaşlarının sayısı dikkate alındığında 22-23 Nisan’da en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte uygun gözlem koşullarında saatte maksimum 20 göktaşı görülebilir. 23 Nisan’da Ay yeniay evresinde olduğundan göktaşlarının görülmesini olumsuz etkilemiyor. Çalgı göktaşı yağmurunun kaynağı ise C/1861 G1 Thatcher kuyrukluyıldızı.

Kaynaklar:

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Bir karadelik iki mekanizmayla büyür: çevresindeki maddeleri yutarak ve başka karadeliklerle birleşerek.

Gökbilim ve Uzay

Uçak yolculukları sizde gerginliğe neden oluyorsa rüzgârlı havalarda uçmak daha da endişe verici olabilir. Özellikle de iniş sırasında pistin doğrultusuna göre uçağa yandan gelen şiddetli bir rüzgâr varsa...

Gökbilim ve Uzay

Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte Ay’ın %47’si aydınlanmış durumda.

Gökbilim ve Uzay

Bugün pek çok gökbilimci Plüton’un buzlu yüzeyinin altında bir okyanus olup olmadığı hakkında kafa yoruyor.

Gökbilim ve Uzay

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.