Skip to content Skip to navigation

Nisan Ayının Gök Olayları

Dr. Tuba Sarıgül
01/04/2020 - 14:23

Akşam Yıldızı Nisan Ayında Akşamları “Tek Başına”

Nisan ayında Güneş’in batışından sonra gökyüzünde çıplak gözle görülebilen tek gezegen Venüs. Jüpiter ise Güneş’in doğuşundan yaklaşık üç buçuk saat önce doğu-güneydoğu ufkundan doğuyor. Jüpiter’i yaklaşık yarım saat sonra sırasıyla Satürn ve Mars izliyor.

Mart ayının son gününde Mars ve Satürn birbirine yakın görünümdeydi. Bu nedenle nisan ayının ilk günlerinde Mars ve Satürn’ü Güneş’in doğuşundan önce Jüpiter’in yakınlarında bir arada görebilirsiniz. Bu tarihler, iki gezegenin renklerini karşılaştırmak için hayli uygun bir zaman.

Ayın ilerleyen günlerinde ise Mars ve Satürn birbirinden yavaş yavaş uzaklaşıyor. Ayın ortasından sonra Mars’ı Oğlak Takımyıldızı’nda, Satürn ve Jüpiter’i ise Yay Takımyıldızı’nda bulabilirsiniz.

 

Venüs ve Yedi Kız Kardeş Bir Arada

Nisan ayı gökyüzü fotoğrafçılığına ilgi duyanlara Venüs ve Ülker Açık Yıldız Kümesi’ni (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) birlikte fotoğraflama imkânı sunuyor. Venüs nisan ayının ilk günlerinde Ülker Açık Yıldız Kümesi’nin çok yakınından geçiyor. Ülker Açık Yıldız Kümesi binlerce yıldızın kütleçekim etkisiyle birbirine bağlı olduğu bir yıldız kümesi. Ülker Açık Yıldız Kümesi’nin en parlak yıldızları -örneğin Alcyone, Atlas, Electra, Maia, Merope, Pleione ve Taygeta- ışık kirliliğinden uzak bir yerde ve berrak bir gökyüzünde çıplak gözle görülebiliyor. Venüs’ü 3 Nisan akşamı Merope’un, 4 Nisan’da ise Atlas’ın yakınında bulabilirsiniz.

2020’nin En Büyük Dolunayı

7 Nisan, Ay’ın 2020 yılı içinde Dünya’ya en yakın konumda olduğu tarih. Bu tarihte Ay ve Dünya arasındaki mesafe 356.910 km. Dolayısıyla 8 Nisan’da 2020’nin en büyük dolunayını izleyebilirsiniz. 20 Nisan’da ise Ay yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en uzak konumda. Bu konumdayken iki gökcismi arasındaki mesafe 406.435 km.

15 Nisan’da sondördün evresindeki Ay’ı, Satürn’ü ve Jüpiter’i bir arada görebilirsiniz. Ay, bir gün sonra Mars ile yakın görünümde. 26 Nisan’da ise hilal şeklindeki Ay, Venüs ve Boğa Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Aldebaran ile bir arada görülebilir.

Çalgı (Lyrids) göktaşı yağmuru, gözlenebilecek göktaşlarının sayısı dikkate alındığında 22-23 Nisan’da en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte uygun gözlem koşullarında saatte maksimum 20 göktaşı görülebilir. 23 Nisan’da Ay yeniay evresinde olduğundan göktaşlarının görülmesini olumsuz etkilemiyor. Çalgı göktaşı yağmurunun kaynağı ise C/1861 G1 Thatcher kuyrukluyıldızı.

Kaynaklar:

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.

Gökbilim ve Uzay

Mayıs ayında Merkür ve Venüs’ü gün batımından sonra; Mars, Satürn ve Jüpiter’i ise gün doğumundan sonra gökyüzünde görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

TÜBİTAK tarafından düzenlenen canlı bilim söyleşilerinin dördüncüsü, 7 Mayıs 2020 tarihinde saat 17.00’de TÜBİTAK Bilim Genç YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak. 

Gökbilim ve Uzay

Güneş panellerinden yansıyan ışıklar sayesinde uyduları geceleri gökyüzünde rahatça görmek mümkün. Uydulardan yansıyan bu ışık, ışığa duyarlı gözlem aletleri tarafından da algılanıyor ve bu durum bazen verilerde bozulmalara sebep olabiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’dan Mars’a gitmek için neden belirli zamanlar daha uygun diye merak etmiş miydiniz?

Gökbilim ve Uzay

Bu soruyu cevaplayabilmek için ilk olarak ısının nasıl yayıldığını anlamamız gerekir. Isı ışıma, iletim ve konveksiyon olmak üzere üç yolla yayılır.

Gökbilim ve Uzay

Bütün dünyada hayatı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını uzay çalışmalarını da olumsuz etkiledi. Birçok ülkede okullar kapanınca anne ve babalar da çocuklara bakmak üzere işi bırakmak ya da yavaşlatmak durumunda kaldı.