Uzay
Dr. Tuba Sarıgül
01/04/2020 - 14:23

Nisan Ayının Gök Olayları

Nisan ayında Güneş’in batışından sonra gökyüzünde çıplak gözle görülebilen tek gezegen Venüs.

Akşam Yıldızı Nisan Ayında Akşamları “Tek Başına”

Nisan ayında Güneş’in batışından sonra gökyüzünde çıplak gözle görülebilen tek gezegen Venüs. Jüpiter ise Güneş’in doğuşundan yaklaşık üç buçuk saat önce doğu-güneydoğu ufkundan doğuyor. Jüpiter’i yaklaşık yarım saat sonra sırasıyla Satürn ve Mars izliyor.

Mart ayının son gününde Mars ve Satürn birbirine yakın görünümdeydi. Bu nedenle nisan ayının ilk günlerinde Mars ve Satürn’ü Güneş’in doğuşundan önce Jüpiter’in yakınlarında bir arada görebilirsiniz. Bu tarihler, iki gezegenin renklerini karşılaştırmak için hayli uygun bir zaman.

Ayın ilerleyen günlerinde ise Mars ve Satürn birbirinden yavaş yavaş uzaklaşıyor. Ayın ortasından sonra Mars’ı Oğlak Takımyıldızı’nda, Satürn ve Jüpiter’i ise Yay Takımyıldızı’nda bulabilirsiniz.

 

Venüs ve Yedi Kız Kardeş Bir Arada

Nisan ayı gökyüzü fotoğrafçılığına ilgi duyanlara Venüs ve Ülker Açık Yıldız Kümesi’ni (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) birlikte fotoğraflama imkânı sunuyor. Venüs nisan ayının ilk günlerinde Ülker Açık Yıldız Kümesi’nin çok yakınından geçiyor. Ülker Açık Yıldız Kümesi binlerce yıldızın kütleçekim etkisiyle birbirine bağlı olduğu bir yıldız kümesi. Ülker Açık Yıldız Kümesi’nin en parlak yıldızları -örneğin Alcyone, Atlas, Electra, Maia, Merope, Pleione ve Taygeta- ışık kirliliğinden uzak bir yerde ve berrak bir gökyüzünde çıplak gözle görülebiliyor. Venüs’ü 3 Nisan akşamı Merope’un, 4 Nisan’da ise Atlas’ın yakınında bulabilirsiniz.

2020’nin En Büyük Dolunayı

7 Nisan, Ay’ın 2020 yılı içinde Dünya’ya en yakın konumda olduğu tarih. Bu tarihte Ay ve Dünya arasındaki mesafe 356.910 km. Dolayısıyla 8 Nisan’da 2020’nin en büyük dolunayını izleyebilirsiniz. 20 Nisan’da ise Ay yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en uzak konumda. Bu konumdayken iki gökcismi arasındaki mesafe 406.435 km.

15 Nisan’da sondördün evresindeki Ay’ı, Satürn’ü ve Jüpiter’i bir arada görebilirsiniz. Ay, bir gün sonra Mars ile yakın görünümde. 26 Nisan’da ise hilal şeklindeki Ay, Venüs ve Boğa Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Aldebaran ile bir arada görülebilir.

Çalgı (Lyrids) göktaşı yağmuru, gözlenebilecek göktaşlarının sayısı dikkate alındığında 22-23 Nisan’da en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte uygun gözlem koşullarında saatte maksimum 20 göktaşı görülebilir. 23 Nisan’da Ay yeniay evresinde olduğundan göktaşlarının görülmesini olumsuz etkilemiyor. Çalgı göktaşı yağmurunun kaynağı ise C/1861 G1 Thatcher kuyrukluyıldızı.

Kaynaklar:

 

Uzay

2023’te uzaya gönderilmesi planlanan Türk uzay yolcusunun eğitim ve uzaya yolculuk süreçleri konusunda Axiom Space Şirketi ile Fransa’da gerçekleştirilen Uluslararası Uzay Kongresi’nde iş birliği anlaşması imzalandı.

Güneş’in bugüne kadar elde edilebilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğrafları yayınlandı.