Sağlık
Dr. Mahir E. Ocak
24/10/2016 - 11:13

Soya Sütünün Sağlığa Faydaları

Arkansas Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar, soya içeren besinlerin tüketilmesinin sağlığa önemli faydaları olduğunu gösteriyor.

Arkansas Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar, soya içeren besinlerin tüketilmesinin sağlığa önemli faydaları olduğunu gösteriyor. Dr. J.-R. Chen ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları The FASEB Journal’de yayımlandı.

Araştırmada bir grup sıçan 24 günlük olduktan sonra 30 gün boyunca soya proteinleri içeren bir diyetle beslenmiş. Daha sonra altı aylık olana kadar standart kemirgen diyetiyle beslenen sıçanlara kadınlarda görülen menopoz sonrası kemik erimelerinin ortaya çıkması için müdahale edilmiş. İkinci bir grup sıçansa hayatları boyunca standart kemirgen diyetiyle beslenmiş ve bu sıçanlara da aynı müdahalede bulunulmuş. Sonuçlar soya proteinleriyle beslenen sıçanlarda daha az kemik erimesi olduğunu gösteriyor.

Çocukların büyüdükleri zaman sağlıklı kemiklere sahip olabilmesi için sütle beslenmeleri gerektiği yüzyıllardır bilinen bir gerçek. Dr. Chen ve arkadaşları tarafından yapılan son çalışma, yaşlılıkta daha sağlıklı kemiklere sahip olmak için özellikle soya sütündeki proteinlerin yararlı olduğunu gösteriyor. 

Sağlık

Stresli olduğumuz zamanlarda, üzgün, yalnız ya da canımız sıkkınken genellikle kendimizi yemek yerken buluyoruz.

Bilim insanları keseli canlılarda yeni bir tür T hücresi reseptörü keşfetti. Keşfedilen reseptöre γμ (gama-mi) T hücresi reseptörü adı verildi.