Teknoloji
Bilim Genç
16/09/2020 - 10:00

TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışmalarında Birinci Gün Tamamlandı

TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın ilk gününde dört takım uçuşlarını gerçekleştirdi.

15-20 Eylül tarihleri arasında TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın ilk gününde takımlar Gaziantep Alleben Göleti’ndeki yarışma alana gelerek kayıt yaptırdı. Üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen bu yarışmadan ayrı olarak 16-20 Eylül tarihleri arasında Liseler Arası İnsansız Hava Yarışması da gerçekleştirilecek.

TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda bugün danışma ve değerlendirme kurulunun takımlara kurallar hakkında bilgi vermesinin ardından teknik kontrollere geçildi.

Danışma ve değerlendirme kurulu takımları kurallar hakkında bilgilendiriyor.

Teknik kontrol aşamalarını başarıyla tamamlayan takımlar uçuş sırasına girmeye hak kazanıyor.

Teknik kontrolleri başarıyla geçen yedi takımdan Sabit Kanat kategorisinde yarışan iki takım ve Döner Kanat kategorisinde yarışan iki takım uçuşlarını gerçekleştirdi. Sabit Kanat kategorisinde yarışan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi SUBÜ ABRA İHA Takımı kırım yaşayarak birinci görevi ilk haklarında başarıyla yerine getiremedi. Sabit Kanat kategorisinde yarışan diğer takım olan Bursa Teknik Üniversitesi LAGARİ takımı ise uçuş sırasında alan ihlali yaptıkları için birinci görevi ilk haklarında başarıyla gerçekleştiremedi.

LAGARİ takımı birinci görev uçuşu öncesi son kontrollerini yaparken...

Döner Kanat kategorisinde yarışan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İHAGER ilk haklarında başarılı oldu. Döner Kanat kategorisinde yarışan Boğaziçi Üniversitesi UAV-IN takımı ise ilk haklarında birinci görevi başarıyla yerine getiremedi.

 

Yarışmayı Bilim Genç YouTube ve Instagram hesaplarından yapılan canlı yayınlar ile takip edebilirsiniz.

TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda takımların sahip oldukları dört uçuş hakkı içinde iki görevi yerine getirmesi gerekiyor. Kurallar gereği takımlar birinci görevi tamamlamadan ikinci göreve geçemiyor.

Boğaziçi Üniversitesi UAV-IN takımının birinci görev uçuşu

Birinci görevde İHAnın otonom olarak kalkış yapması (manuel olarak kalkış yapan araçların 5 saniye içinde otonoma geçmesi), uçuş güzergâhını takip ederek iki tam tur atması, görev bitiş çizgisini otonom olarak geçmesi ve piste otonom veya manuel olarak hasarsız olarak iniş yapması gerekiyor.

Birinci görevin uçuş güzergâhı

İkinci görevde ise Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde yarışan İHAların kendileri için belirlenen farklı görevleri gerçekleştirmesi bekleniyor.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen İHA yarışmaları boyunca takımlar tarafından gerçekleştirilen uçuşları Bilim Genç YouTube kanalından canlı olarak takip edebilirsiniz.

 

Teknoloji

ABD’nin Santa Cruz şehrinde bulunan Kaliforniya Üniversitesi ve Japonya’daki Ritsumeikan Üniversitesinden bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcıları kullanarak insanlarınkine benzer biçimde çalışabilen robot parmak üretti.

 

Bir grup araştırmacı, tıpkı ayçiçekleri gibi Güneş’i takip eden bir malzeme geliştirdi.