Teknoloji
Dr. Zeynep Bilgici
21/08/2015 - 17:26

Uçan Araçlar Gerçek Oluyor

Trafikte sıkışıp kaldığınızda içinde bulunduğunuz aracın kanatlanıp uçmasını ister misiniz?  Ya da araba sürmekten sıkıldığınızda yola aracınızı uçuş moduna alarak devam etmeye ne dersiniz?

Trafikte sıkışıp kaldığınızda içinde bulunduğunuz aracın kanatlanıp uçmasını ister misiniz?  Ya da araba sürmekten sıkıldığınızda yola aracınızı uçuş moduna alarak devam etmeye ne dersiniz? Şimdilik bu istekleri karşılayacak araçlara bilim kurgu filmlerinden veya çizgi filmlerden aşina olsak da son dönemde bu araçları hayal dünyamızdan gerçek hayata taşımayı hedefleyen farklı çalışmalar var. Bu çalışmalardan biri de ABD’deki Terrafugia şirketi tarafından yapılıyor. Farklı modeller üzerinde çalışan bu şirketin ilk ürettiği Transition modeli tamamlanmak üzere. İki yıl içinde ilk müşterisine satılması planlanan 2 kişilik bu araç, saatte 185 km hıza ulaşabiliyor.

Aynı şirket, kısa zaman önce TF-X isimli bir modelin daha tasarımını tamamladığını açıkladı. 4 kişilik kapasiteye sahip olacak şekilde hazırlanan bu araç elektrikle çalışıyor. Birkaç saniye içinde hızlanmadan dikey olarak 30 m’den daha yükseğe havalanabildiği gibi tek bir kalkışta 800 km’den fazla yol katedebiliyor. Normal bir araç gibi sürülebilen ve kolayca park edilebilen bu yeni nesil araç, havalandığında önceden belirlenen bir noktaya veya değişen hava koşullarında kendi belirlediği en uygun alana otomatik olarak iniş yapabilecek şekilde tasarlanıyor. Normal bir araç sürücüsünün bu aracı kullanmak için beş saatlik bir eğitim alması yeterli görünüyor. TF-X modeli, güvenli ve konforlu bir sürüşün yanı sıra sürücülü ve sürücüsüz kullanım imkânı da sağlayacak. Saatte 320 km’den fazla hız yapabilecek bu aracın test aşaması devam ediyor ve 8-12 yıl içinde satışa sunulması planlanıyor. Yakın zaman önce Terrafugia’nın internet sitesinde tanıtım görüntüleri paylaşılan TF-X, hem kendi kendine gidebilen hem de uçabilen araçlar konusunda karşımıza çıkabilecek farklı teknolojilerin habercisi gibi görünüyor.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad uygulamasını kullanarak üzerinde yazı olan üç boyutlu bir kupa tasarlıyoruz.

Gözleri güneş ışığından korumayı amaçlayan ilk güneş gözlükleri 1929’da ABD’li Sam Foster tarafından geliştirildi.