Uzay
Prof. Dr. Levent Kurnaz
12/08/2021 - 16:08

Uzay Asansörü İnşa Etmek Mümkün mü?

Uzay asansörü ile bir insanı yeryüzünden uzaya taşıyabilirsiniz. Peki maliyeti de göz önünde bulundurulduğunda günümüz teknolojisiyle uzay asansörünü inşa etmek mümkün mü? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruyu cevaplıyor.

Bir astronot ya da bir milyarderseniz uzaya seyahat etmeniz diğer insanlara göre daha kolay. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte yakın gelecekte tüm insanlar uzaya seyahat edebilir. Bunu mümkün kılabilecek yöntemlerden biri uzay asansörü. 1895’ten bu yana yeryüzünden uzaya çıkılmasını sağlayabilecek teorik bir yöntem olarak görülen uzay asansörü gelişen teknoloji ile birlikte gerçek hayatta uygulamaya geçebilir.

Peki uzay asansörü nasıl inşa edilir? Günümüz teknolojisi uzay asansörünü inşa edebilmek için yeterli mi? Bir uzay asansörünün maliyeti ne kadar olabilir? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Prof. Dr. Levent Kurnaz
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Uzay

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japon Uzay Ajansı (JAXA) tarafından 2018’de uzaya fırlatılan BepiColombo uzay aracı, Merkür’ü yakından fotoğrafladı.

Gözlemler Plüton’un atmosferindeki gazların, cüce gezegen Güneş’ten uzaklaştıkça, yoğunlaşarak yüzeyde biriktiğini gösteriyor.