Teknoloji
Çağla Burcu Aloğlu
22/10/2014 - 15:27

Yeni Nesil Bilgisayarlar Manyetik “Girdap”larla mı Çalışacak?

Sheffield Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir araştırma grubu manyetik malzemelerin kullanıldığı yeni nesil bilgisayar işlemcileri geliştirmek için çalışmalar yapıyor.

Modern elektronik depolama aygıtlarında verileri kodlamak için manyetik malzemelerden yararlanılıyor. Sheffield Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir araştırma grubu ise manyetik malzemelerin kullanıldığı yeni nesil bilgisayar işlemcileri geliştirmek için çalışmalar yapıyor.

Araştırma grubunun lideri Dr. Tom Hayward, manyetik materyallerin veri depolamak için ideal olduğunu çünkü verileri uzun süre hafızada saklamak için enerji gerekmediğini belirtiyor. Bu nedenle manyetik materyaller kullanılarak üretilecek işlemciler, modern işlemcilere göre çok daha az enerjiyle çalışabilir.

Araştırmacılar, işlemcilerde, temel mantık işlemlerinin gerçekleştirildiği birimlerde manyetik malzemeler kullanılabilmesinin de mümkün olduğunu bilgisayar benzetimleriyle gösterdi.

Dr. Hayward, kalınlığı saç telinin 200’de biri kadar olan manyetik tellerde, girdap benzeri manyetik yapılar oluştuğunu belirtiyor. Girdabın farklı dönme yönlerini (saat yönü ve saat yönünün tersi), farklı bit değerlerini (0 ve 1) kodlamak için kullanarak bilgisayarların işlem yapması mümkün olabilir. Manyetik girdapların tellerde akması ve bu sırada tellerdeki özel yapılarla etkileşmesiyle mantık işlemleri gerçekleştirilebilir.

Araştırmacılar, kuramsal hesaplar yoluyla üretilmelerinin mümkün olduğunu öne sürdükleri bu işlemcilerin önce ilk prototiplerini üretmeyi daha sonra bu işlemcileri mümkün olduğu kadar küçük ve hızlı hale getirmeyi planlıyor.

 

 

Teknoloji

Bir grup araştırmacı, tıpkı ayçiçekleri gibi Güneş’i takip eden bir malzeme geliştirdi.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda “Elektromobil” ve “Hidromobil” kategorilerinde final yarışları 5 Eylül 2020 tarihinde Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.