Sağlık
Fatma Gönen
21/07/2021 - 08:00

Yoyo Sendromu Nedir?

Duyduğunuz, okuduğunuz veya arkadaşınızın yaptığı bir diyeti kendi bedeninize, metabolizmanıza ve yaşam tarzınıza uygun olup olmadığına bakmaksızın deniyor musunuz? Hızlı kilo veriyor ancak verdiğiniz kiloları aynı hızda geri mi alıyorsunuz?

Yapılan diyetlerin sonucunda insanların belirli aralıklarla hızlı kilo verip alması yoyo sendromu olarak tanımlanıyor. Yoyo aslında ipin bir ucundan tutulup, yukarı-aşağı sallanarak oynanan bir oyuncak. Kilonun sürekli olarak yükselip düşmesi, yoyo oyuncağının hareketlerine benzetilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde yoyo sendromunun nedenlerini, neden zararlı olduğunu ve önlemek için neler yapabileceğimizi anlatıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve kanallarımızı takip ederek güncel içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

 

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Fatma Gönen
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlık

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde beslenmeyle ilgili doğru bildiğimizi sandığımız yanlışları ve bu bilgilerin doğrularını anlatıyor.

2021 yılı Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü'nü David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı.