Teknoloji
Cumhur Torun
15/04/2022 - 16:45

Tinkercad’de Arduino ile Robot Süpürge Yapalım

Yaş:
13
Zorluk:
Kolay

Tasarla ve Yap köşesinin bu kodlama projesinde, Tinkercad internet sitesi üzerinden Arduino kartı kodlayarak robot süpürge yapıyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Robot süpürge, otonom bir elektrikli süpürge türü. Robot süpürgeler belirli bir rotayı takip edecek şekilde programlanabiliyor veya rastgele bir düzende temizlemeye ayarlanabiliyor.

İlk robot süpürge 1996’da piyasaya sürüldü. Başlangıçta çıkan modeller kızılötesi sensörler sayesinde çevredeki engelleri algılayabiliyordu. Ancak temizlenmeyen alanlar bırakmaları önemli bir sorundu. Sonraki yıllarda ise birçok yeni özelliğe sahip (kablo gibi küçük engelleri algılayabilen, paspaslama yapabilen, küçük yükseltilere çıkabilen) robot süpürgeler üretildi. Başlangıçta robot süpürgeler pahalı oldukları için yaygın şekilde kullanılmıyordu. Günümüzde ise hem sahip oldukları teknolojik özelliklerin gelişmesi hem de fiyatlarının ucuzlaması nedeniyle artık daha fazla tercih ediliyorlar. 2020 verilerine göre satılan beş elektrikli süpürgeden biri robot. 

Tasarla ve Yap köşesinin bu kodlama projesinde, Tinkercad internet sitesi üzerinden Arduino kartı kodlayarak hareket motorlarını, fan motorunu ve fırça motorunu kontrol ederek yerdeki kırıntıları temizleyen ve ultrasonik mesafe sensörü sayesinde karşısına engel çıktığında yön değiştirebilen bir robot süpürge sistemi geliştiriyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı olan bilgisayar

Ne Yapıyoruz?

Ne Oldu?

Bu kodlama projesinde, Tinkercad internet sitesi üzerinden Arduino kartı kodlayarak üzerindeki motorlar, motor sürücü devresi ve ultrasonik mesafe sensörü sayesinde otonom olarak hareket edebilen ve yerdeki kırıntıları temizleyebilen bir robot süpürge yaptık. Ayrıca robotun nasıl hareket edeceğini ve bir engel ile karşılaştığında nasıl yön değiştireceğini kodladık. 

Kaynak:

  • Temel Düzey Robotik Kodlama Eğitimi (E-Kitap), Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü, 2020.

Yazar Hakkında:

Cumhur Torun
Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
 

Teknoloji

İnsanın uçmasını ve havada kalmasını sağlayan en önemli teknolojik buluşlardan biri olan helikopterler nasıl icat edildi? Gelin birlikte öğrenelim.

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde, ışığa duyarlı LDR sensörünü kullanarak ışık seviyesini ölçüp karanlık ortamda otomatik olarak yanan bir LED uygulaması yapıyoruz.