Teknoloji
Dr. Mahir E. Ocak
08/03/2021 - 09:00

USB’lerden 10 Kat Hızlı Veri Aktarım Sistemi

Bir grup araştırmacı, yeni çipler ve bu çiplerin arasında veri aktarımına imkân veren yeni kablolar geliştirdi. Yeni sistemin veri aktarma hızı USB’lerden on kat daha fazla.

Görsel: MIT News

Elektronik cihazlar üzerinden paylaşılan veri miktarı gün geçtikçe artıyor. Araştırmacılar daha kısa süre içinde daha çok veri aktarımına imkân veren sistemler geliştirmeye çalışıyorlar.

Günümüzde veri aktarımının büyük bir kısmı bakır teller üzerinden yapılıyor. Verinin elektrik sinyalleriyle aktarıldığı bu sistemlerin verimliliği düşük. Aktarılan veri miktarıyla beraber enerji ihtiyacı da artıyor. 

Bakır kabloların alternatifi olan fiber optik kablolar daha verimli bir biçimde veri aktarımına izin veriyor. Ancak silisyumlu bilgisayar çipleri ile veri aktarımının ışıkla yapıldığı fiber optik kablolar pek uyumlu değil. Silisyum içinde foton üretmenin, fotonları tespit etmenin ya da sinyalleri güçlendirmenin bugün bilinen verimli bir yolu yok. Fiber optik kablolar ile silisyumlu çipleri bir araya getirmek ancak pahalı ve karmaşık yöntemlerle mümkün oluyor.

Raytheon firmasından Jack Holloway, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Ruonan Han ve Intel firmasından Georgios Dogiamis, yakın zamanlarda Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsünün (IEEE) Uluslararası Katı Hâl Devreler Konferansı’nda yaptıkları bir sunumda, USB’lerden on kat daha hızlı veri aktarımı sağlayan bir sistem geliştirdiklerini açıkladılar. 

Araştırmacılar yeni bir tür silisyumlu çip ve bu çipler arasında veri aktarımına imkân veren polimer bazlı yeni kablolar geliştirmişler. Polimer kablolar, bakır kablolara kıyasla çok daha hafif ve üretim maliyetleri çok daha düşük. Üstelik yüksek miktarda veri aktarımı sırasındaki verimlilikleri fiber optik kablolarla rekabet edebilecek düzeyde. Yeni kabloların en önemli özelliği ise yeni geliştirilen çiplerle uyumlu olmaları. Yeni çipler ile yeni kabloları birbirine bağlamak için özel olarak üretilmiş cihazlara ihtiyaç duyulmuyor.

Yeni polimer kablolar bir saç teli kalınlığında. Kesit alanları yaklaşık 0,1 mm2 olan kablolarla farklı frekanslarda çalışan, birbirine paralel üç ayrı kanal üzerinden saniyede 105 gigabit veri aktarımı yapılabiliyor. 

Yeni teknolojinin ilk olarak veri merkezlerindeki sunucularda kendine yer bulması bekleniyor. Uzun vadede ise polimer kabloların ev ve ofislerdeki tüm elektronik cihazlarda kullanılabileceği düşünülüyor. Ayrıca otomobiller ve hava taşıtları gibi küçük, hafif elektronik cihazların özellikle tercih edildiği alanlarda da yeni veri aktarım sisteminin çok yararlı olması bekleniyor.  

Kaynak:

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad uygulamasını kullanarak üzerinde yazı olan üç boyutlu bir kupa tasarlıyoruz.

Gözleri güneş ışığından korumayı amaçlayan ilk güneş gözlükleri 1929’da ABD’li Sam Foster tarafından geliştirildi.