Teknoloji
Cumhur Torun
29/12/2021 - 19:18

PictoBlox’ta Sesli Komutla Çalışan Ev Otomasyonu Geliştirelim

Yaş:
14
Zorluk:
Orta

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde PictoBlox uygulamasını kullanarak ev otomasyon sistemi geliştiriyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Ev otomasyon sistemleri, evlerdeki elektronik cihazların otomatik sistemler aracılığıyla kontrol edilmesini sağlar. Bu sayede evlerdeki ısıtma ve soğutma sistemleri, güvenlik sistemleri, televizyon ve hoparlör gibi eğlence sistemleri ve aydınlatmalar tek bir merkezden kontrol edilebilir. Ayrıca ev otomasyon sistemleri kişiye özel ihtiyaç ve isteklere göre özelleştirilebilir. İnsanların ihtiyaçlarını karşılayan, hayatlarını kolaylaştıran, güvenli, konforlu ve daha tasarruflu bir yaşam sunan evleri “akıllı ev” olarak tanımlayabiliriz.

Mutfak aletleri, televizyonlar, müzik setleri, buzdolapları, çamaşır ve bulaşık makineleri, otomatik garaj kapıları, ışık seviyesi ayarlanabilir lambalar, elektrikli süpürgeler gibi birçok elektronik cihaz hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Bu cihazlar gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızı kolaylaştıracak şekilde değişim geçirmeye devam ediyor. Akıllı televizyonlar, zaman ayarlı çamaşır ve bulaşık makineleri ve robot süpürgelerden sonra ev otomasyon sistemleri de hayatımıza girdi. Evdeki tüm elektronik cihazların tek bir noktadan kontrol edilmesine imkân veren bu teknolojiler, programlanabilir olmaları sayesinde, bu kontrolü otonom olarak gerçekleştirebiliyor.

Birçok ev otomasyon sisteminde uzaktan kontrol edilecek elektronik cihazlar, yapay zekâ destekli bir kontrol yazılımı tarafından yönetiliyor ve bu otomasyon sistemleri genellikle sesle kontrol edilebiliyor. Örneğin “Salonun ışıklarını aç.” dendiğinde sistem evin salonunda bulunan lambaları yakıyor. Bu ev otomasyon sistemlerinde önce ses algılama işlemi yapılıyor, sonra da algılanan ses çözümleniyor. Kullanılan yazılıma bağlı olarak komutlar, konuşan kişiye özel veya kişiden bağımsız olarak algılanabiliyor. 

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde PictoBlox uygulamasında yer alan ses tanıma özelliğini kullanarak evin içindeki cihazları kontrol etmemizi sağlayan bir uygulama geliştiriyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı ve mikrofonu olan bir bilgisayar

Ne Yapıyoruz?

Örnek sahnenin olduğu dosyayı buradan indirelim.

Ne Oldu?

Bu etkinliğimizde PictoBlox uygulamasında yapay zekâ blokları içerisinde yer alan ses tanıma komutları ile evdeki aydınlatmayı, radyo ve pervaneyi açıp kapatmayı sağlayan bir ev otomasyonu geliştirdik. Bunun için önce ses tanıma bloğunu kullanarak ev otomasyonunun söylediğimiz kelimeleri algılamasını ve algıladığı sesleri görüntülemesini sağladık. Daha sonra otomasyon algıladığı komutlara göre istediğimiz işlemleri gerçekleştirdi.

Siz de PictoBlox sahnesine farklı cihazlar ekleyerek bu cihazları sesinizle kontrol edebilirsiniz.

Kaynak:

Yazar Hakkında:

Cumhur Torun
Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Teknoloji

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsünün (KARE) koordinasyonunda gerçekleştirilen 6. Ulusal Antarktika Bilim Seferi, 22 Ocak Cumartesi günü başladı. 

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. TEKNOFEST heyecanına katılmak için son başvuru tarihi 28 Şubat!