Uzay
Bilim Genç
19/01/2015 - 16:48

2004 BL86 Asteroidi Dünya’nın Yakınından Geçecek

2004 yılında keşfedilen BL86 isimli asteroit 26 Ocak’ta Dünya’nın 1,2 milyon kilometre yakınından geçecek.

Geçtiğimiz yıl gökbilim alanında heyecan verici gelişmeler yaşandı. Yeni yılda da uzay araştırmalarıyla ilgili gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. 2004 yılında keşfedilen BL86 isimli asteroit 26 Ocak’ta Dünya’nın 1,2 milyon kilometre yakınından geçecek. Bu mesafe Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın üç katı kadar. Yansıttığı ışığa dayanılarak yapılan tahminlere göre asteroidin çapı yarım kilometre civarında. 1999 yılında tespit edilen AN10 isimli asteroit 2027 yılında Dünya’nın yakınından geçene kadar bu boyutta başka bir asteroit gözlemlenmeyecek.

NASA’da çalışan bilim insanları asteroidi mikrodalga sinyallerini kullanarak gözlemlemeyi planlıyor. Bunu anne karnındaki bebeği görmemizi sağlayan ultrasonla görüntülemeye benzetebiliriz. Şu an hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz asteroide mikrodalga sinyalleri yollanacak ve yaklaşık bir gün sonra geri yansıyacak sinyallerin incelenmesiyle asteroidin fiziksel ve kimyasal yapısıyla ilgili detaylı bilgi elde edilecek.

NASA/JPL-Caltech

2004 BL86 asteroidi teleskoplarla ve güçlü dürbünlerle gözlemlenebilecek. Bu asteroidin yaklaşık 200 yıl sonra Dünya’nın yakınından tekrar geçeceği öngörülüyor. Bu açıdan 26 Ocak Pazartesi gecesi gökbilim severler için kaçırılmayacak bir fırsat.

Uzay

Hubble Uzay Teleskobu’nun yaptığı son gözlemler, bilimsel yazında DF-2 ve DF-4 olarak adlandırılan iki gök adanın karanlık madde içermediğine dair iddiaları doğruladı.

Tüm evrene dağılmış bir arka alan ışıması olduğunu ve bu ışımanın Büyük Patlama hipotezini destekleyen en önemli bulgulardan biri olduğunu biliyor muydunuz?