Sosyal Bilimler
Nurulhude Baykal
16/07/2021 - 18:00

2020 Tokyo Olimpiyatları Başlıyor!

2020 Tokyo Olimpiyatları 23 Temmuz Cuma günü başlıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de düzenlenmesi gereken organizasyon, bir sene gecikmeyle seyircisiz olarak gerçekleştirilecek ve 8 Ağustos’ta da kapanış töreni ile son bulacak.

2020 Tokyo Olimpiyatları Açılış Töreni Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

Tokyo’daki Olimpik Stadyum’da düzenlenecek açılış töreni, 23 Temmuz Cuma günü Türkiye saati ile 14.00’te başlayacak ve dört saat sürecek. Bu süre zarfında ekran başındaki seyircilere Japonya ve Tokyo’ya dair ilgi çekici detaylar gösterilecek. Diğer yandan, açılış töreni 23 Temmuz’da düzenlenecek olsa da 21 Temmuz’da artistik jimnastik, futbol ve beyzbol müsabakaları başlayacak. Açılış günü de okçuluk, atıcılık, binicilik ve kürek yarışları gerçekleştirilecek.

 

Olimpiyat Adı Nereden Geliyor?

Olimpiyat adı, Antik Yunan döneminde oyunların ilk düzenlendiği Olympia şehrinden geliyor. Günümüzde Yunanistan sınırlarında kalan bu antik kent, 1989’dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Eskiden bütün müsabakalar Olympia şehrinde düzenlenir ve bu yarışlara “olimpiyat oyunları” denirdi.

Antik Yunan döneminde Olympia şehrinde oyunların düzenlendiği stadyum

Antik Yunan döneminde Olympia şehrinde oyunların düzenlendiği stadyum

 

Olimpiyat Oyunları İlk Ne Zaman Başladı?

Olimpiyatların Antik Yunan döneminde, MÖ 776 yılında Olympia şehrinde düzenlenen oyunlarla başladığı kabul ediliyor. Ancak bu tarihi çok daha eskiye götürebilecek kanıtlar da var. Olimpiyat oyunları neredeyse 12 yüzyıl boyunca aynı şehirde düzenlenmeye devam edildi. Ancak modern anlamda ilk olimpiyat 1896 yılında Atina’da gerçekleştirildi. O zamandan beri pek çok şehir olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için Olimpiyat Komitesi’ne başvuruyor ve olimpiyatlar komite tarafından seçilen şehirlerde düzenleniyor.

 

Olimpiyatlar Kaç Yılda Bir Yapılıyor?

Antik Yunan döneminde tüm olimpik branşlardaki müsabakalar dört sene sürüyor, dördüncü senenin sonunda yeni müsabakalar için duyurular başlıyordu. Bu yüzden modern olimpiyatlar da dört yılda bir düzenleniyor.

 

Olimpiyatlara Neden Yaz Oyunları da Deniyor?

1896’dan itibaren düzenlenen olimpiyat oyunlarının hem ilgi görmesi hem de sporcuları teşvik etmesi, kar ve buz üzerinde yapılan sporlar için de benzer bir organizasyon düzenlenmesi gerektiği fikrini doğurdu. Böylece 1924’te ilk kış olimpiyat oyunları düzenlendi. Bunun üzerine geleneksel oyunların uzantısı olarak kabul edilen olimpiyat oyunlarına “yaz oyunları” denilmeye başlandı. Ancak genel anlamda olimpiyatlar denildiğinde “yaz oyunları” anlaşıldığı için bu tabir fazla kullanılmıyor.

 

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın Bir Teması Var mı?

Tokyo daha önce 1964’teki olimpiyatlara ev sahipliği yapmıştı. 1964 Tokyo Olimpiyatları, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında ekonomik ve teknolojik gelişiminin yanı sıra sporun toplum üzerindeki birleştirici gücünü de sergilemişti. 2020 Tokyo Olimpiyatları ise sürdürülebilirlik teması ve Japon kültüründe önemli bir yeri olan “Wa” ruhu üzerine kurgulandı. Wa ruhu uyum ve birliğin sembolü olarak görülüyor. Bu uyum ve birlik yalnızca insanların kendi aralarında anlaşabilmesini değil, birlikte yaşama farkındalığıyla doğa ve çevre ile de ahenk içinde olmayı gerektiriyor.

2020 Tokyo Olimpiyatları sürdürülebilirlik teması ve Japon kültüründe önemli bir yeri olan Wa ruhu üzerine kurgulandı

2020 Tokyo Olimpiyatları sürdürülebilirlik teması ve Japon kültüründe önemli bir yeri olan “Wa” ruhu üzerine kurgulandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle bir sene ertelenen olimpiyatların özellikle doğaya saygı duyulmasını vurgulaması, sürdürülebilirliğe katkı sunması bakımından son derece değerli. Bununla birlikte, hem elektronik aletlerin geri dönüştürülmesinin önemine dikkat çekmek hem de sürdürülebilirlik temasını vurgulamak adına, olimpiyatlarda sporculara verilecek tüm madalyalar elektronik aletlerden geri dönüştürülen metallerle üretildi.

 

Olimpiyat Meşalesi Hangi Şehirleri Dolaştı?

Olimpiyat meşalesi 25 Mart’ta Fukuşima’dan yola çıktıktan sonra Japonya’nın tüm şehirlerinde gezdirilerek 9 Temmuz’da Tokyo’ya getirildi. Meşale turunun 2011’de nükleer felaket yaşayan Fukuşima’dan başlatılması da insanların doğa ile uyum içinde yaşamasının önemini vurgulamak için düşünülmüş bir detay.

Görseli büyütmek için üstüne tıklayın.

Olimpiyat meşalesinin sırayla hangi şehirlerde bulunduğunu gösteren görsel

Olimpiyat meşalesinin sırayla hangi şehirlerde bulunduğunu gösteren görsel

 

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Kaç Sporcu Yarışacak?

Olimpiyatlarda yer alacak 11.000 sporcudan 6.000’i erkek, 5.000’i ise kadın. Ülkemizden olimpiyatlara katılmaya hak kazanan 108 sporcudan 58’i erkek, 50’si ise kadın.

 

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Kaç Branş Yer Alacak?

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 42 branşta 400’e yakın müsabaka gerçekleştirilecek. Ülkemizden katılan 108 sporcu ise toplam 18 dalda yarışacak. Bunlar atıcılık, atletizm, badminton, bisiklet, boks, jimnastik, eskrim, güreş, halter, judo, karate, kürek, modern pentatlon, okçuluk, tekvando, voleybol, yelken ve yüzme.

 

Ülkemizi temsil edecek sporcuların müsabaka programını ve başarılarını Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından 2020 Tokyo Olimpiyatları’na özel hazırlanan internet sitesinden takip edebilirsiniz.

2020 Tokyo Olimpiyatları madalyaları

Geri dönüştürülmüş elektroniklerden elde edilen malzemelerle üretilen olimpiyat madalyaları

 

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın Maskotu MIRAITOWA Neyi Simgeliyor?

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın maskotu Miraitowa, amblemde bulunan desenden yola çıkılarak beyaz ve lacivert renklerde tasarlandı. Dilediği yere ışınlanma özelliği olan maskot, güler yüzlü ve çevik bir yapıda resmedildi. Miraitowa’nın adı ise Japonca “gelecek” anlamındaki mirai ve “sonsuzluk” anlamındaki towa kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıktı. Miraitowa, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın sonsuz umut dolu bir geleceğin ilk adımı olma dileğini simgeliyor.

2020 tokyo olimpiyatlari maskotu miraitowa

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın maskotu Miraitowa

 

 

Kaynaklar:

Sosyal Bilimler

COVID-19 salgını nedeniyle bir yıl ertelenen 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları, 24 Ağustos 2021 Salı günü başlayacak ve 5 Eylül’deki kapanış töreni ile sona erecek. Böylece Tokyo’daki olimpiyat organizasyonu da tamamlanmış olacak.

Bu etkinliğimizde üç Sonobe birimi kullanarak altı yüzlü bipiramit yani Toshie’nin mücevherini oluşturuyoruz.