Fizik-Kimya-Matematik
Prof. Dr. Azer Kerimov
01/12/2020 - 18:34

Ayın Matematik Sorusu - Aralık 2020

Keloğlan ve N cüce bir tahmin oyunu oynuyorlar. Başlangıçta 1, 2, 3, 4 ve 5 rakamlarıyla...

Keloğlan ve N cüce bir tahmin oyunu oynuyorlar. Başlangıçta 1, 2, 3, 4 ve 5 rakamlarıyla numaralandırılmış beş tane boş kutu bulunuyor. Oyunun kurallarına göre Keloğlan her kutuya en az 1, en fazla 9 bilyeyi öyle yerleştiriyor ki her n < m için n numaralı kutudaki bilye sayısı m numaralı kutudaki bilye sayısından daha fazla olmuyor. Hangi kutuda kaç bilye olduğunu bilmeyen N cüceden her biri numaraları 1, 2, 3, 4 ve 5 olan her kutu için ayrı bir tahminde bulunuyor. Buna göre N cüce toplamda 5N tahminde bulunuyor. Keloğlan bilyeleri nasıl yerleştirirse yerleştirsin, N cüce kendi aralarında anlaşarak bu 5N tane tahminin en az birinin doğru olmasını garantileyebiliyorsa, N en az kaç olabilir?

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

Çözümü ile birlikte gönderilmeyen cevaplar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Ayın matematik sorusunu doğru çözen ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenecek 7 kişiye TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediyoruz.

TÜBİTAK popüler bilim kitapları hakkında detaylı bilgi için: https://esatis.tubitak.gov.tr/

Fizik-Kimya-Matematik

Matematik problemsiz olmaz, tıpkı hayat gibi. Peki, matematikte karşımıza çıkan problemlerin günlük hayatta karşılaştığımız problemlerden farkı nedir?

Güneş ve Dünya arasındaki elektromanyetik enerji akışına atmosferik radyasyon denir. Peki atmosferik radyasyona ne sebep olur?