Fizik-Kimya-Matematik
Prof. Dr. Azer Kerimov
02/02/2021 - 13:00

Ayın Matematik Sorusu - Şubat 2021

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Şubat 2021 sorusu yayında!

11×11’lik satranç tahtasının bazı birimkarelerine kırmızı bazı birimkarelerine ise mavi bilye yerleştirilmiştir. Aynı satırda, aynı sütunda ya da aynı köşegende bulunan herhangi aynı renkli iki bilyenin arasında en az bir başka bilye bulunuyor. Buna göre, tahta üzerinde toplamda en çok kaç bilye olabilir?

Açıklama: Aşağıdaki tabloda kurallara aykırı olan birkaç örnek verilmiştir. Tabloda K1 ve K2 ile işaretlenmiş iki kırmızı bilye aynı köşegende bulunmalarına rağmen aralarında başka bir bilye bulunmuyor. Benzer şekilde K3 ve K4 ile işaretlenmiş iki kırmızı bilye de aynı köşegende bulunmalarına rağmen aralarında başka bir bilye bulunmuyor. M1 ve M2 ile işaretlenmiş iki mavi bilye aynı sütunda bulunmalarına rağmen aralarında başka bir bilye bulunmuyor. Benzer şekilde M3 ve M4 ile işaretlenmiş iki mavi bilye aynı satırda bulunmalarına rağmen aralarında başka bir bilye bulunmuyor. Tablodaki dört ikilinin her biri kurallara uygun şekilde yerleştirilmemiştir.

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

Çözümü ile birlikte gönderilmeyen cevaplar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Ayın matematik sorusunu doğru çözen ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenecek 7 kişiye TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediyoruz.

TÜBİTAK popüler bilim kitapları hakkında detaylı bilgi için: https://esatis.tubitak.gov.tr/

Fizik-Kimya-Matematik

Fibonacci dizisi bir sayı dizisidir ve {1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, …}  şeklinde devam eden sonsuz sayılardan oluşur.

Avusturya, İsviçre ve Almanya’daki çeşitli enstitülerde çalışan bir grup araştırmacı, bugüne kadar geliştirilmiş en küçük kuantum bilgisayarını ürettiklerini açıkladı.