Fizik-Kimya-Matematik
Dr. Mahir E. Ocak
07/09/2020 - 19:12

Kesilemeyen Malzeme Geliştirildi

Araştırmacılar, günümüzde kullanılan kesme aletlerinin kesmeyi başaramadığı bir malzeme geliştirdi. 

Bir grup araştırmacı, günümüzde kullanılan kesme aletlerinin hiçbirinin kesmeyi başaramadığı bir malzeme geliştirdi. Dr. Stefan Szyniszewsky ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili bir makale Scientific Reports’ta yayımlandı.

Geliştirilen malzeme alüminyum köpük içine yerleştirilmiş seramik kürelerden oluşuyor. Malzemenin üzerine kesici bir alet tarafından bir kuvvet uygulandığında, içerdiği seramik küreler titreşmeye başlıyor. Böylece uygulanan kuvvetin malzeme üzerindeki etkisi azalıyor, hatta malzeme kesici alete zarar vermeye başlıyor. Örneğin sanayide metalleri kesmek için kullanılan taşlama aletiyle malzeme kesilmeye çalışıldığında seramik kürelerin titreşimleri kesiciyi parçalamaya başlıyor. Yine sanayide metalleri kesmek için kullanılan yüksek basınçlı suyla çalışan kesiciler de malzemeye zarar veremiyor. Kürelerin titreşimleri yüksek basınçlı suyu dağıtarak, uygulanan kuvvetin belirli bir noktaya odaklanmasını zorlaştırıyor.

Malzemenin bir diğer özelliği, kesilmeye çalışıldığında daha da güçlenmesi. Kesici aletler tarafından uygulanan kuvvet seramik kürelerin parçalanmasına neden oluyor. Ortaya çıkan parçalarsa başlangıçtaki kürelerden daha sert oluyor ve tıpkı bir zımpara kâğıdı gibi davranmaya başlıyor.

Scientific Reports

Geliştirilen malzemeyi test etmek için kullanılan taşlama makinesinin kesici diskinin kesme denemesinden önceki ve sonraki hâlleri. Görselde kesici diskin çapının 125 mm’den 40 mm’ye düştüğü görülüyor.

Geliştirilen malzemeden bisiklet kilitleri, güvenlikli kapılar ya da koruyucu kıyafetler üretmek gibi çeşitli amaçlarla yararlanmak mümkün.

 

Fizik-Kimya-Matematik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kendi yaptığımız spektroskobu kullanarak ışığı bileşenlerine ayırıyoruz.

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Eylül 2020 sorusu yayınlandı.