Sosyal Bilimler
Kıvanç Çefle
03/05/2022 - 12:40

Satranç - Mayıs 2022

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2022 probleminin çözümüne ve Mayıs 2022 problemine yer veriyoruz.

Sevgili gençler,

Geçen ay sorduğumuz Sigmund Herland’a ait problemin çözümüyle başlayalım.

Tidskrift för Schack, 1910

Beyaz oynar ve üç hamlede mat eder.

Çözüm:

Aynı hizaya gelmiş beyaz fil ve beyaz kale, h7’deki şaha nişan almış bir “batarya” gibi duruyor. Eğer aradaki siyah fil olmasaydı beyaz herhangi bir kale hamlesiyle bir hamlede mat edebilirdi. Ama ne yazık ki g6’daki fili oradan uzaklaştırmak mümkün görünmüyor. Belki de “batarya” aldatıcı bir görünüm ve ondan vazgeçmek gerekiyor.

1. Ka3!!(tehdit 2. Vb3 ve 3. Vxf7#)…Fxc2 2. Kd3!!

Beyaz kaleden arka arkaya iki şık hamle. İkinci hamlede geldiği kareye geri dönen kale, filin f5 ile bağlantısını kesiyor ve dolayısıyla beyaz şimdi 3. Vf5# ile mat ediyor. 

2…Fxd3 3. Vxd3#

Burada da siyah filin nisan ayı yazımızda örneklerini gördüğümüz şekilde “fare tuzağına” düştüğünü söyleyebiliriz. Problemin bir diğer özelliği de anahtar hamlenin tipik bir “Bristol hamlesi” olması. Dolayısıyla kurgucumuz bu “ana varyant”a iki önemli motifi sığdırmayı başarmış.

Problem yan varyantlar açısından da ilginç: 1…Vxc5 2. Fxg6+ fxg6 3. Vxd7#; 1…Vb8 2. Fxg6+ fxg6 3. Vxd7# 

Bazı okurlarımız 1. Ka3 anahtar hamlesini bulmakla birlikte siyahın 1…Fxc2 savunmasına hiç değinmemişler. Oysa problemin can alıcı noktası bu. Dolayısıyla 1…Fxc2 savunmasından bahsedilmeyen eksik çözümleri doğru kabul edemedik.

Satranç köşesinde Nisan 2022 problemini doğru çözen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı. Hediye kazanan okurlarımızın isimleri aşağıdaki listede koyu renk ile belirtildi.

 • Atakan Erdem
 • Arafat Haykır
 • Servet Hakan Altay
 • Ecem Su Sovukluk
 • Aras Açıkkol
 • Nadir Deniz Güzin
 • Batuhan Efe Kuşçu
 • Atakan Burak Akkahve
 • Funda Kartaloğlu
 • Kadir Özçoban
 • İrem Baydoğan

Romanyalı Sigmund Herland (1865-1954), uzun ömrü boyunca çeşitli tarzlarda 1.500 kadar problem hazırlamış çalışmalar yapmış bir kurgucu. Yenilikçi ve kendine has fikirleriyle öne çıkan problemleri, satrançseverler tarafından her zaman beğeniyle karşılanmıştır.

Bu ayın alıştırma problemi olarak onun eserlerinden birini seçtik.

Sigmund Herland
La Strategie, 1906

Beyaz oynar ve üç hamlede mat eder.

Önce kendiniz çözmeye çalışın, başaramazsanız çözümü görmek için buraya tıklayın.

Aşağıdaki problemin çözümünü de size bırakıyoruz.

Hans Bincer
Die Schwalbe, 1930
Birincilik Ödülü

Beyaz oynar ve dört hamlede mat eder.

Unutmayın: Satranç köşesinde ayın problemini doğru çözenler arasından kura ile belirlenecek 5 kişiye TÜBİTAK popüler bilim kitabı hediye ediyoruz. Kolay gelsin.

Bir ay sonra görüşmek üzere...

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

 

Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.

Sosyal Bilimler

Ağustos ayının en beğenilen fotoğrafı Ecrin Bilge Öztosun’a ait “Sudan Beklenen Umutlar” olarak belirlendi.

Bilim Genç olarak eylül ayında objektiflerinizi “hava araçları”na odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #HavaAraçları yazmayı unutmayın.