Fizik-Kimya-Matematik
Kıvanç Çefle
03/02/2020 - 18:21

Satranç - Şubat 2020

Satranç köşesinde bu ay Ocak 2020 probleminin çözümüne ve Şubat 2020 problemine yer veriyoruz. 

Sevgili gençler,

Önce ocak ayında sorduğumuz problemin çözümüne bakalım:

Erich Brunner
Deutsche Schachblatter, 1936
Beyaz oynar, üç hamlede mat eder.

Çözüm:

1.Kg6! (2.Fc6 mat)
1...Fa4 2.Kff6 (3.Kd6 mat)
2...Af5 3.Kxf5 mat; ya da  2...Şe5 3.Kf5 mat.

Hatırlarsanız önceki yazımızda size Brunner-Turton ikilemesini bir örnekle tanıtmıştık. Bu problemde de beyaz 1. Kg6 2. Kff6 ile Brunner-Turton ikilemesi gerçekleştiriyor.

 

Sıra bu ayki örneğimizde:

Franz Palatz
La Renaissance, 1931

Beyaz oynar, üç hamlede mat eder.

Çözüm:

1. Vf5! ve arkasından 2. Fe4 3. Vg6/h7 mat.

Burada da bir ikileme gördük. Peki, beyaz aynı manevranın benzerini 1. Fd1 ve 2.Fc2 ile yapamaz mıydı? Burada da 3. Vg6/h7 mat önlenemez gibi görünüyor. Aradaki fark ne? Beyaz kendi taşlarına manevra yaptırırken elbette siyah da boş durmayacak. 1. Fd1 e2! 2. Fc2 e1=V+! ve siyah şah çekerek vezir çıktığından üç hamlede mat tamamlanamaz. Yukarıdaki çözümde ise e4 karesine gelen fil siyahın “e” dikeyi üzerinden şah çekmesini önlüyor. Yani koruyucu (profilaktik) bir hamle.

Buradaki ikilemenin de farklı bir yönü var. Önce kuvvetli olan taş rakip şaha yaklaşacak şekilde kritik bir karenin (e4) ötesine geçiyor. Zayıf olan taş (fil) ikinci hamlede kuvvetli taşın arkasına yerleşiyor. İşte ikilemenin bu çeşidine de “Zepler ikilemesi” deniyor. Hatırlarsanız, Turton ikilemesinde ilk hamlede kritik karenin ötesine geçen taş daha zayıf olandı.

Bakalım aşağıdaki problemi çözebilecek misiniz? Bir ay sonra görüşmek üzere…

Franz Palatz, 1930

Beyaz oynar, üç hamlede mat eder.

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

 
Yazar Hakkında:
Prof. Dr. Kıvanç Çefle, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyesidir. Boş zamanlarında satranç problemleri kurmaktadır. Bunlardan bazıları önemli uluslararası problem dergilerinde yayımlanmıştır.
 

Fizik-Kimya-Matematik

Doppler kayması ya da Doppler etkisi terimleri bir dalganın frekansında gözlemlenen, dalga kaynağı ve gözlemcinin birbirlerine göre hareket etmesinden kaynaklanan değişimleri ifade etmek için kullanılır. Eğer kaynak ve gözlemci birbirlerine yaklaşıyorlarsa frekans artar, birbirlerinden uzaklaşıyorlarsa frekans azalır.

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Şubat 2021 sorusunu doğru çözenler belli oldu.