Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
22/01/2015 - 14:07

Yeni Ufuklar Plüton’a Yaklaşıyor

Plüton ve uydularını incelemek amacıyla 2006’da uzaya gönderilen Yeni Ufuklar uzay aracı, cüce gezegene yaklaşmaya devam ediyor.

Plüton ve uydularını incelemek amacıyla 2006’da uzaya gönderilen Yeni Ufuklar uzay aracı, cüce gezegene yaklaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay uzun süren uykusundan uyanan ve 14 Temmuz’da Plüton’un yakınından geçmesi planlanan uzay aracı 25 Ocak’ta ilk görüntüleri göndermeye başlayacak.

Yeni Ufuklar uzay aracı şu an cüce gezegene yaklaşık 220 milyon kilometre mesafede bulunuyor. Aradaki mesafe hâlâ çok büyük olduğu için gönderilen ilk fotoğraflarda Plüton küçük bir nokta olarak görülecek. Ancak uzay aracı cüce gezegene ve uydularına yaklaşıkça görüntülerin çözünürlüğü artacak. Baharın başlangıcıyla beraber uzay aracı Dünya’daki en gelişmiş teleskopların alabildiği görüntülerden daha detaylı fotoğraflar göndermeye başlayacak.

Yeni Ufuklar uzay aracı Plüton’a doğru yolculuğuna devam ederken sadece fotoğraflar değil pek çok veri de gönderecek. Uzay aracı, sahip olduğu cihazları kullanarak yüksek enerjili parçacıklar ve ortamın gaz-toz yoğunluğu ile ilgili ölçümler yapabiliyor. Yeni Ufuklar’ın göndereceği veriler sayesinde Plüton’un da içinde bulunduğu Kuiper Kuşağı’nın yapısı daha iyi anlaşılacak. Kuiper Kuşağı’nın Plüton benzeri binlerce cüce gezegene ev sahipliği yaptığı düşünülüyor.

Uzay

Yıldızının etrafında bir tur atması sadece 16 saat süren bir ötegezegen keşfedildi.

Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde gök adamızdaki farklı tür yıldızların özelliklerinden bahsediyor.