Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
19/04/2021 - 15:10

Mars’ta İlk Uçuş Başarıyla Gerçekleştirildi

Mars'ta ilk kontrollü uçuş başarıyla gerçekleştirildi.

18 Şubat’ta Mars’a inen, NASA’ya ait Perseverance uzay aracı içerisinde bir de minik helikopter taşıyordu. Perseverance, Ingenuity adlı helikopteri nisan ayının ilk günlerinde Kızıl Gezegen’in yüzeyine bırakmış ve ilk kontrollü uçuş için hazırlıklar yapılmaya başlanmıştı.

Ingenuity’nin ilk uçuş denemesini 11 Nisan’da yapması planlanıyordu. Ancak helikopterin motorları test edilirken belirlenen bir yazılım sorunu sebebiyle uçuş ertelenmişti. Yazılım hatası düzeltildikten ve uçuş için uygun hava şartlarının oluştuğuna karar verildikten sonra Ingenuity nihayet bugün ilk uçuş denemesini gerçekleştirdi.

Sadece 1,8 kilogram kütleli minik helikopter ilk olarak 6 saniye boyunca yükseldi. Daha sonra 30 saniye kadar havada asılı kalıp yeniden zemine kondu. Daha karmaşık rotalar takip eden uçuşların daha sonraları yapılması planlanıyor.

Tamamen otonom olarak gerçekleşen uçuş sırasında, Ingenuity’ye birkaç metre mesafedeki Perseverance’ın kameraları kayıttaydı.

Uçuş sırasında Ingenuity, Mars zemininin siyah-beyaz bir fotoğrafını çekti ve uçuş hakkında teknik veriler topladı. Fotoğraf ve veriler Perseverance aracılığıyla Dünya’ya iletildi.  Ingenuity’nin başka bir kamerayla çektiği Mars’taki ufuk görüntüsünün renkli fotoğrafını Dünya’ya göndermesi içinse önce yeniden üzerindeki bataryaların şarj olması gerekecek.

NASA/JPL-Caltech

Ingenuity’nin çektiği siyah-beyaz fotoğrafta (yukarıda) Mars zemininde helikopterin kendi yansıması görebilirsiniz. Perseverance’ın çektiği videoda da (aşağıda) Ingenuity’nin havalandığı ve havada asılı kaldığı görülüyor.   

Hem hızlı hareket ettikleri hem de yüzey araçlarının gidemediği bölgelere rahatlıkla ulaşabildikleri için, Ingenuity benzeri helikopterlerin gelecekte Dünya dışındaki bilimsel çalışmalarda devrim yaratması bekleniyor.

Uzay

Tüm evrene dağılmış bir arka alan ışıması olduğunu ve bu ışımanın Büyük Patlama hipotezini destekleyen en önemli bulgulardan biri olduğunu biliyor muydunuz?

Karanlık madde gerçekten de var mı yoksa kütle çekimini kavrayışımızda eksiklikler mi bulunuyor?