Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
10/04/2021 - 09:00

Mars’ın Çekirdeğinin Büyüklüğü Ölçüldü

Mars’ın iç yapısını inceleyen InSight’ın topladığı veriler, Kızıl Gezegen’in çekirdeğinin yarıçapının 1.810-1.860 kilometre olduğunu gösteriyor.

InSight adlı robotik cihaz 2018’in sonlarında Mars’ın ekvator bölgesine indirilmişti. Bugüne kadar Mars yüzeyine indirilen diğer cihazların aksine InSight gezegenin yüzeyinde dolaşmıyor, bulunduğu konumda sabit kalarak gezegenin iç yapısını inceliyor.

InSight’ın iki yıldan uzun bir süredir yaptığı çalışmalardan biri de gezegendeki sismik etkinlikleri kaydetmek. InSight, bugüne kadar 500’den fazla depremi kaydetti. Bu sayı Mars’ın sismik olarak Dünya’ya kıyasla daha az, Ay’a kıyasla daha fazla aktif olduğunu gösteriyor. Mars’ta bugüne kadar kaydedilen depremlerin yaklaşık 50 tanesi 2-4 büyüklüğünde, geriye kalanlar ise çok daha zayıf.

InSight

Dünya’nın çekirdeği hakkında bilgi edinmenin yollarından biri, manto ile çekirdek arasındaki sınırdan yansıyan sismik dalgaları incelemek. Sismik dalgaların yayılma hızı, içinde bulundukları ortamın özelliklerine bağlı olarak değişir. Dolayısıyla sismik dalgaların iki nokta arasında ne kadar sürede yol aldığına bakarak aradaki mesafeyi hesaplamak mümkün. Mars’ın çekirdeğinin büyüklüğüyle ilgili fikir edinmek isteyen araştırmacılar da InSight’ın Mars’taki depremler hakkında topladığı verilerden yararlanmışlar. Mars’ın çekirdeği ile mantosu arasındaki sınırdan yansıyan sismik dalgalarla ilgili bulgulardan, Mars’ın çekirdeğinin yarıçapının 1.810-1.860 kilometre olduğu hesaplanmış. 

Ortalama yarıçapı yaklaşık 3.400 kilometre olan Mars’ın çekirdeğinin yarıçapı, Dünya’nınkinin yarısı kadar. InSight projesinde çalışan araştırmacılar, buldukları sonucun daha önceki tahminlerden daha büyük olduğunu belirtiyorlar. Bu durum aynı zamanda Kızıl Gezegen’in çekirdeğinin yoğunluğunun da daha önceki tahminlere kıyasla küçük olduğu anlamına geliyor. Araştırmacılar, büyük oranda demir ve sülfürden oluşan Mars’ın çekirdeğinde oksijen gibi daha hafif elementlerin de olması gerektiğini söylüyorlar.  

Uzay

Hubble Uzay Teleskobu’nun yaptığı son gözlemler, bilimsel yazında DF-2 ve DF-4 olarak adlandırılan iki gök adanın karanlık madde içermediğine dair iddiaları doğruladı.

Tüm evrene dağılmış bir arka alan ışıması olduğunu ve bu ışımanın Büyük Patlama hipotezini destekleyen en önemli bulgulardan biri olduğunu biliyor muydunuz?