Teknoloji
Cumhur Torun
23/03/2022 - 18:00

PictoBlox’ta Yüz Tanıma Sistemi ile Açılan Kapı Uygulaması Geliştirelim

Tasarla ve Yap köşesinin bu koldama projesinde, blok tabanlı yapay zekâ programlama yazılımı PictoBlox'un yüz tanıma eklentisini kullanarak yüz tanıma sistemi ile açılan kapı uygulaması yapıyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Yüz tanıma, bir kişinin yüzünü kullanarak kimliğini tanımlama veya doğrulama yöntemidir.

Günümüzde yüz tanıma sistemlerinden farklı alanlarda yararlanılıyor. Örneğin artık cep telefonlarımızın kilidini açmak için şifre yerine, kapılarımızı açmak için anahtar yerine, çalıştığımız kurumlara girişlerde kimlik kartları yerine yüz tanıma teknolojisini kullanıyoruz. 

Yüz tanıma sistemleri insanları fotoğraflardan, videolardan ya da gerçek zamanlı olarak tanımak için kullanılabilir.

Yüz tanıma; ses tanıma, parmak izi tanıma ve retina tanıma gibi biyometrik kimlik doğrulama yöntemlerinden biri. Biyometrik kimlik doğrulama teknolojisinde, kişiye özgü bazı fiziksel özellikler ölçülerek kimlik tanıma ya da kimlik doğrulama yapılır. Örneğin kimlik doğrulama ile otomatik açılan kapı sistemlerinde kişinin fiziksel yüzüne ait biyometrik veriler önceden kaydedilir. Kişi daha sonra kameranın önünden tekrar geçtiğinde yüzü algılanır ve önceden kaydedilen görüntü ile karşılaştırılır. Sonuçta bilgiler uyuşuyorsa kapılar otomatik açılırken, uyuşmuyorsa kişinin geçişine izin verilmez.

Yüz tanıma teknolojisinde birbirinden farklı yöntemler kullanılabilir. Genellikle sistemin çalışma şekli aşağıdaki gibidir.

1. Yüz algılama: Bu aşamada kamera ile alınan fotoğraf, video veya gerçek zamanlı görüntü üzerinden yüz algılanır.

2. Yüz analizi: Algılanan yüz ile ilgili geometrik bilgiler kaydedilir. Örneğin gözler arasındaki mesafe, göz çukurunun derinliği, alından çeneye kadar olan mesafe, elmacık kemiklerinin, dudakların ve kulakların konumu, çenenin şekli gibi veriler farklı algoritmalar sayesinde tespit edilir.

3. Görüntüyü veriye çevirme: Analiz edilen yüz, sayısal bir koda dönüştürülür. Bu koda “yüz izi” adı verilir. Parmak izlerinin benzersiz olması gibi her insanın kendine özgü bir yüz izi vardır.

4. Eşleştirme: Burada yüz izi, önceden kaydedilmiş yüz izlerinin içerisinde aranır.

Bu kodlama projesinde blok tabanlı yapay zekâ programlama yazılımı PictoBlox'un yüz tanıma eklentisini kullanarak, kapıyı açabilecek kişilerin yüzlerini sisteme kaydedeceğiz. Ardından zile basıldığında yüz tanıma işlemini yapıp eşleşme olursa kapıyı açan bir uygulama geliştireceğiz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı ve kamerası olan bir bilgisayar

Ne Yapıyoruz?

Ne Oldu?

Bu kodlama projemizde PictoBlox içerisinde bulunan yüz tanıma eklentisini kullanarak yüz tanıma ile otomatik açılan bir kapı uygulaması geliştirdik. Siz de farklı kişilerin yüzünü sisteme kaydedip birden fazla kişinin kapıyı açmasını sağlayabilir, uygulamaya Arduino ve servo motor bağlayıp gerçek hayatta yüz tanıma ile açılan bir kapı sistemi yapabilirsiniz.

Kaynak:

Yazar Hakkında:

Cumhur Torun
Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
 

Teknoloji

İnsanın uçmasını ve havada kalmasını sağlayan en önemli teknolojik buluşlardan biri olan helikopterler nasıl icat edildi? Gelin birlikte öğrenelim.

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde, ışığa duyarlı LDR sensörünü kullanarak ışık seviyesini ölçüp karanlık ortamda otomatik olarak yanan bir LED uygulaması yapıyoruz.